چگونه قورباغه ها صدا تولید می کنند؟

آیا تا به حال نزدیک یک دریاچه زندگی کرده اید؟ در این صورت باید از صدای قورباغه شگفت زده شده باشید. قورباغه های ماده زمانی که آسیبی می بینند، صداهای خاصی را تولید می نمایند، در حالی که صدای قورباغه ها یا آوازهایی که اغلب می شنویم مختص به نوع نر می باشد.

علت و نحوه ایجاد صدا قورباغه

دلیل عمده ای که قورباغه نر آواز می خواند، جلب نظر قورباغه ماده است. اما آواز خواندن در قورباغه ها مختص به فصل جفت گیری نیست، چنانکه در شب های بعد از آن نیز آواز آنها به گوش می رسد. چگونگی تولید صدای قورباغه به این قرار است که او نفس خود را فرو برده و سوراخ های بینی و دهان خود را می بندد و با فشار، هوا را مابین دهان و شش های خود عقب و جلو می برد. صدا زمانی تولید می شود که هوا از روی تارهای صوتی عبور کند و آنها را به ارتعاش در آورد.

بیشتر انواع قورباغه ها کیسه های صوتی دارند که در دهان آنها باز می شود و زمانی که قورباغه آواز می خواند، این کیسه ها به صورت رزوناتور یا تشدید کننده عمل کرده و کمک می کنند که صدای قورباغه حالت ویژه خود را دارا باشد. بدین علت است که صدای قورباغه ها از فاصله یک مایل یا بیشتر شنیده می شود.

با اینکه قورباغه های بالغ شُش دارند، ولی مانند انسان ها تنفس نمی کنند. آنها اول هوا را از سوراخ های بینی وارد دهان کرده و در همین حال گلوی خود را پایین می برند، سپس سوراخ های بینی را بسته و گلو را بالا برده، هوای داخل دهان را به درون شش ها می فرستند.

آیا می دانید که قورباغه برای بلعیدن غذا از چشمان خود استفاده می کند؟

قورباغه ها برای گرفتن شکار از زبان چسبنده خود استفاده می کنند. زمانی که حشره ای به زبان قورباغه می چسبد او زبان خود را تا کرده و آن را به داخل دهان می برد. چشمان درشت و برآمده قورباغه ها تنها بوسیله پوستی نازک از حفره دهان جدا شده است. وقتی چشمان خود را می بندد، آنها به طرف داخل برآمده می شوند. بنابراین وقتی حشره در دهان قورباغه است او چشمان خود را می بندد و برآمدگی به طرف داخل کمک می کند که غذا به طرف گلو رانده شود.

قورباغه ها برای انسان مفیدند، زیرا حشره خوارند و بدین ترتیب، به کاهش جمعیت حشرات کمک نموده و باعث می شوند که جمعیت حشرات کاهش یابد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه قورباغه ها صدا تولید می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. آیا لارو قورباغه صدا تولید می کند؟
    ایا سمندر صدا تولید می کند؟

    1. سمندر اره و قورباقه اما از الواره هاصدا نمی دهد از شش و هنجرش صدا می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا