چگونه قرآن را حفظ کنم؟

برای حفظ سوره های قرآن یا حافظ قرآن شدن، بهتر است از گام های زیر بهره ببرید:

  1. کار را با بخش های کوچک آغاز کنید. به عنوان مثال سه صفحه را در نظر بگیرید و آن را به صورت سه آیه سه آیه پیش ببرید. هر آیه را حفظ کنید. سپس به سراغ آیات بعدی بروید. بعد سه آیه را پشت سر هم آنقدر تکرار کنید تا در ذهن تان نهادینه شوند. پس از این کار به سراغ سه آیه بعدی بروید. سه صفحه که کامل شد چند بار آیات سه صفحه را پشت سر هم بخوانید تا مطمئن شوید که حفظ شده اید.
  2. هر روز این کار را انجام دهید و به گونه ای برنامه ریزی داشته باشید که فاصله خاصی بین روزها نیافتد. حداقل پنج روز در هفته به حفظ قرآن بپردازید. اگر از لحاظ زمان مشکل دارید وقت کمتری در روز مطالعه کنید، اما ترجیحاً بیشتر روزها مطالعه کنید.
  3. ابتدا کار را با 20 دقیقه شروع کنید و به تدریج آن را به نیم ساعت برسانید و کم کم افزایش دهید. هرگز حفظ قرآن را سنگین شروع نکنید.
  4. حفظ قرآن دو نفره بهتر حاصل می شود. به این شکل که یک نفر یک آیه را بخواند و نفر بعد آیه بعدی را بخواند.
  5. هرگز تا بخشی را کاملاً خوب یاد نگرفته اید به سراغ بخش بعدی نروید، در غیر این صورت مشکل پیدا می کنید. حجم قرآن زیاد است و شما باید بخش اول را عالی یاد گرفته باشید تا بتوانید کار را ادامه دهید.
  6. هر از گاهی بین برنامه خود فاصله ای برای مرور بیندازید و به تمرین دوباره هرچه یاد گرفته اید، بپردازید. دوباره خوانی مکرر آنچه که یاد گرفته اید را در ذهن تان حک می کند.

شما باید بدانید که حافظ قرآن شدن بیش از یکسال زمان خواهد برد.

منابع

مقاله آموزشی «چگونه قرآن را حفظ کنم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا