چراغ قوه چگونه کار می کند؟

چراغ قوه وسیله ای الکتریکی است که برای تولید نور بکار می رود. این وسیله کاربردهای متعددی دارد. آیا می دانید چراغ قوه چگونه نور تولید می کند؟

چراغ قوه دارای چهار قسمت اصلی است که عبارتند از:

  1. باتری
  2. لامپ
  3. بدنه
  4. کلید

باتری مورد استفاده در چراغ قوه از نوع پیل خشک است. پیل های خشک فقط برای مدت محدودی الکتریسیته تولید می کنند.

در اکثر چراغ قوه ها از دو یا سه پیل خشک استفاده می شود که داخل بدنه آن جای می گیرند. لامپی کوچک به انتهای بدنه چراغ قوه متصل است. وقتی کلید چراغ قوه فشار داده می شود، باتری ها به لامپ متصل می شوند و در نتیجه لامپ، نور تولید می کند.

وقتی کلید در موقعیت روشن قرار می گیرد، قطعه فلز کوچکی که داخل بدنه چراغ قوه قرار دارد، با قطب مثبت باتری تماس پیدا می کند. در نتیجه، جریان الکتریسیته به سوی لامپ جریان می یابد. در برخی از چراغ قوه ها فشاری که به باتری وارد می شود، آن را جلو می راند؛ در نتیجه قطب مثبت آن با لامپ برخورد می کند.

چراغ قوه ها دارای یک سطح براق در اطراف لامپ هستند. این سطوح موجب بازتاب نور تا فواصل دور می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چراغ قوه چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا