ترازو چگونه کار می کند؟

ترازو وسیله ای است که برای توزین اجسام به کار می آید و می توانند آنقدر قوی و محکم باشند که کامیون ها را وزن کنند، و یا بقدری ظریف و حساس ساخته شوند که برای توزین اشیای بسیار کوچک مورد استفاده قرار گیرند.

ترازوها به دو نوع یا گروه اصلی تقسیم می شوند: یک نوع آنها بر اساس اصل اهرم کار می کنند (شبیه الاکلنگ) و اساس نوع دوم نیز جمع یا باز شدن یک فنر است. با استفاده از ترازوهای دو کفه ای می توانیم مستقیماً اشیاء را مقایسه کنیم و به سادگی دریابیم که کدام سنگین تر است. راه دیگر توزین با این نوع ترازوها آن است که وزنه های استاندارد را در یک کفه قرار دهیم تا وزن شئی که در کفه دیگر قرار دارد، مشخص شود. در گذشته در بیشتر مغازه ها از این نوع ترازوها استفاده می شد، اما امروزه ترازوهای الکترونیکی دقیق، جای آنها را گرفته اند.

در ترازوهای فنری، فنر از یک انتها به عقربه ای متصل شده است که روی یک صفحه درجه بندی شده جابجا می شود. نوعی از این ترازوها با فشرده شدن فنر کار می کند که ترازوهای خانگی (مخصوص آشپزخانه) از آن جمله هستند. در نوع دیگر ترازوهای فنری نیز کشش فنر اساس توزین است. این نوع ترازوها معمولاً در یک انتها قلابی دارند که شئی به آن آویخته می شود (ترازوهای قصابی و ماهیگیران).

ترازوهای الکترونیکی نیز بر اساس ترازوهای فنری فشاری کار می کنند، اما بسیار دقیق تر هستند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ترازو چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا