چرا مارها پوست اندازی می کنند؟

مارها خزندگانی هستند که پا و پلک ندارند. آنها جانورانی خونسرد می باشند و در اکثر نقاط جهان یافت می شوند. مارها گونه های بسیار زیادی دارند. در سراسر جهان بیش از 2400 نوع مار وجود دارد.

سطح بدن مار توسط پولک پوشیده شده است. پولک ها نقش حفاظتی دارند و از هدر رفتن آب بدن جانور جلوگیری می کنند. پوست مار همراه با آن رشد نمی کند؛ به همین دلیل این جانور هر چند وقت یکبار پوست اندازی می کند. تمام مارها پوست اندازی می کنند.

به هنگام پوست اندازی حتی لایه رویی چشم های مار نیز می افتد و پوست جدیدی زیر پوست قدیمی شکل می گیرد. اینکار در تمام طول زندگی مار صورت می گیرد؛ زیرا رشد مارها متوقف نمی شود. البته با افزایش سن مار، رشد آن نیز کم می شود.

مارها هر چند سال یکبار پوست اندازی می کنند. آنها هنگام پوست اندازی سرشان را به جای ناصافی می مالند تا پوست آن شل شود. مار پس از شل شدن پوست قدیمی به آرامی از آن خارج می شود. رنگ پوست جدید معمولاً روشن تر از پوست قدیمی است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا مارها پوست اندازی می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا