با شوهر لجبازم چگونه رفتار کنم؟

جر و بحث های زناشویی و اختلاف نظر همسران مسئله ای است که همه زوج ها آن را تجربه می کنند. اما برخورد زوج ها با هم در این میان متفاوت است، تا جایی که بعضی ها دوست دارند هرچه زودتر جر و بحث و بگو و مگو را پایان دهند و دوباره آرامش را به رابطه خود برگردانند و به هر چیزی برای بدست آوردن آرامش متوسل می شوند. از طرف دیگر، بعضی ها هم، این بگو و مگوها را میدان جنگ تصور می کنند که باید پیروز آن شوند و به هر کاری برای پیروز شدن دست می زنند. این افراد با لجبازی تمام، بحث را کش می دهند و نمی خواهند اشتباهات خود را بپذیرند و در برابر هر حرفی جوابی می دهند و در برابر هر عملی رفتاری از خود نشان خواهند داد و این اتفاقات دست به دست هم می دهند که دو طرف لجبازی کنند.

بسیاری از افراد با این سوال مواجه هستند که: «با همسر لجباز چگونه رفتار کنم؟» خب، در ادامه شما می توانید با نحوه ی رفتار با آقایان لجباز آشنا شوید.

1) بررسی ویژگی های شخصی
لجبازی یک خصوصیت شخصیتی است که افراد را به کارهای بچه گانه و تصمیم های غیر منطقی وا می دارد. لجبازی از این احساس نشات می گیرد که فرد فکر می کند دارد شکست می خورد و باید قدرت خود را نشان دهد. در واقع کمبود اعتماد به نفس و عدم خودباوری و کمبودهای درونی گاهی باعث لجباز شدن افراد می شود. شاید بسیاری از شما وقتی لجبازی می کنید از عملکرد خود آگاه نباشید و ندانید که در حال لجبازی با همسرتان هستید، اما باید بدانید هر رفتاری که از ما انسان ها سر می زند، علتی دارد که با شناخت درست آن، می توان از آن جلوگیری کرد. چطور وقتی دل درد داریم به دنبال علتش می گردیم تا داروی مناسبش را پیدا کنیم، برای درمان مشکلات رفتاری نیز باید چنین کاری را انجام دهیم.

بنابراین بهتر است ابتدا تربیت خانوادگی همسرتان را بررسی کنید. تجاربی که قبل از ازدواج داشته، مشاهداتی که از رفتار والدینش انجام داده است، کمبودها و مشکلاتی که در زندگی با آن روبرو شده است. البته وقتی به دنبال علت رفتار نامناسب او هستید، مراقب باشید تا باعث تحقیر و تخریبش نشوید.

2) تاثیر مشکلاتی که به خاطر لجبازی پیش می آید را شوخی نگیرید.
گاهی شکست ها و مشکلات زندگی، تاثیر زیادی بر روحیه فرد می گذارد. مخصوصاً اگر عصبانیتش همیشگی نبوده و به تازگی بیشتر شده باشد. ممکن است یک مشکل شغلی دارد که نمی تواند با شما مطرح کند. بنابراین سعی کنید بفهمید پشت این رفتار نامناسب چه چیزی نهفته است.

گاهی میزان خشونت مرد به حدی بالا است که باید از یک مشاور و متخصص کمک بگیرید. اگر همسرتان راضی شد با شما به مشاور مراجعه کند، کارتان ساده تر می شود. در غیر این صورت باید تنها مراجعه کنید و راهکارهایش را انجام دهید. همچنین باید اشاره داشته باشیم که گاهی عصبانیت افراد به خاطر کمبود ویتامین یا کم و زیاد شدن هورمون های بدن است که با دارو درمان می شود. اما بطور ممعمول سبک زندگی نامناسب و الگوگیری اشتباه، باعث بروز خشونت رفتاری و کلامی است. اگر همسرتان در کودکی یاد گرفته فریاد بزند یا اگر به خاطر مشکلات، زودرنج شده، شما در مقابلش انعطاف بیشتری به خرج دهید.

3) عصبانی است، چه کنم؟
خیلی از شماها می پرسید که شوهرم عصبانی است چه کنم؟ باید اشاره داشته باشم که:

  • برای برخورد با یک شوهر عصبانی فراموش نکنید که درجه صبر و تحمل خود را بالا ببرید. در هر صورت طرف مقابل شما آستانه تحمل پایینی دارد. پس اگر شما هم این گونه باشید، انفجار در خانه تان حتمی خواهد بود.
  • بهتر است مطمئن شوید که مقصر شما نیستید. شاید لجبازی، نحوه حرف زدن و یا رفتارهایتان، او را عصبی می کند. شاید تغییر در برخی رفتارهایتان کمک کند تا او نیز آرام تر شود.
  • می توانید در زمان آرامش او، کمی در این باره صحبت کنید. البته مراقب باشید که نحوه گفتگوی تان به صورتی نباشد که فکر کند محاکمه می شود وگرنه بیشتر عصبی شده و به نتیجه ای نمی رسید. بگذارید حس کند وارد یک گفتگوی دوطرفه شده است. بگذارید او هم مشکلات شما را بیان کند و صادقانه گوش دهید. زمانی که نوبت به شما رسید، در مورد رفتار همراه با خشونت او حرف بزنید. آثار رفتارش را به او گوشزد کنید. نمونه هایی را به او یادآوری کنید که به خاطر عصبانیت، پشیمان شده و ضرر کرده است.
  • با محبت از او بخواهید آرام تر باشد و با عصبانیت خود، باعث کم شدن محبت تان نشود. به او بگویید که چقدر دوستش دارید. وقتی همسرتان از عشق شما مطلع شود، سعی بیشتری برای تغییر رفتار خواهد داشت.
  • انسان های عصبانی به خاطر ظاهر خشن خود، محبت کمتری دریافت می کنند؛ در حالی که نیاز آنها به محبت، بیشتر است. گاهی یک چرخه معیوب درست می شود و خشونت بیشتر، روابط را تخریب می کند و عاطفه کمتر، به عصبانیت می انجامد.
  • شما هم موقعیت بگو و مگو را در خانه ایجاد نکنید. شاید اگر سکوت کنید او هم بعد از چند فریاد شرمنده شود! در این صورت بازی به نفع شما پایان می یابد.

قصد این مقاله به هیچ وجه تبرئه کردن مرد عصبانی که فریاد می زند و یا دشنام می دهد، نیست. او باید رفتارش را کنترل کند. اما بدانید که خداوند به زن ها قدرتی داده که می توانند اثرگذاری عاطفی بالایی داشته باشند. بنابراین از این قدرت استفاده کنید. لجبازی مشکلی است که باید آن را بر طرف کنید. کوتاه نیایید و برای آرام شدن زندگی تان تلاش کنید. اما خب گاهی اوقات هم نمی شود…

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «با شوهر لجبازم چگونه رفتار کنم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله دکتر پروانه صفایی مقدم از مجله خانواده سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا