چگونه جیرجیرک آواز می خواند؟

جیرجیرک حشره ای است که به صورت مخصوصی توجه انسان ها را به خود جلب کرده است. در بسیاری از کشورها خرافاتی درباره ی جیرجیرک رایج گشته؛ به عنوان مثال وجود جیرجیرک را در خانه مایه ی برکت می دانند و اگر جیرجیرک از یک خانه کوچ کند، می گویند که شوربختی به سراغ اهل آن خانه خواهد آمد.

در آفریقای شمالی، ژاپن و ایتالیا جیرجیرک را به خاطر آواز خواندش درون قفس بسیار کوچکی نگه می دارند. اما جیرجیرک هیچ وقت آواز نمی خواند بلکه حشره ای است که برای ما کمانچه می نوازد!

صدایی که از این حشره بیرون می آید، در نتیجه ی ساییدن بال های زبرش روی یکدیگر است؛ یعنی اینکه یکی از بال های دندانه دار جلویی خودش را روی بال دیگرش می ساید و مانند کمانچه از آنها صدایی در می آورد.

در میان جیرجیرک ها فقط جیرجیرک مذکر است که کمانچه می نوازد، آن هم فقط در هنگام روز؛ زیرا جیرجیرک مذکر با این موسیقی توجه جفت خود را به سوی خویش جلب می کند. جیرجیرک گوش های حساسی دارد ولی این گوش ها روی سرش نیستند بلکه روی پاهای جیرجیرک قرار گرفته اند.

جیرجیرک شاخک های بسیار بلندی هم دارد و پاهایش برای پریدن بسیار نیرومند می باشد. جیرجیرک خانگی که به جیرجیرک کاشانه شهرت دارد، بومی قاره ی اروپا است. سال ها قبل، آن را به آمریکا بردند و اکنون در بسیاری از نقاط این کشور به وفور یافت می شود. اندامش به رنگ زرد مایل به خاکستری است و دارای لکه های قهوه ای رنگی می باشد. جیرجیرک حدود 1.5 سانتی متر قد دارد و در خانه ها نزدیک مردم زندگی می کند.

جیرجیرک خانگی گرما را بسیار دوست دارد و به همین جهت است که غالب اوقات در نزدیکی بخاری های دیواری و در میان شکاف های کف پوش اتاق پنهان می گردد. جیرجیرک دشت بزرگتر از جیرجیرک خانگی است و تقریباً به رنگ سیاه می باشد و برای زندگی خود، سوراخ کوچکی در زمین حفر می کند.

جیرجیرک درختی و آب دزدک نیز از انواع دیگر جیرجیرک ها به شمار می روند. جیرجیرک درختی زمانی که به نواختن موسیقی می پردازد، آوای بسیار بلند و رسایی دارد. کشاورزان از جیرجیرک نفرت دارند زیرا نوزاد یا کرم های این حشره به جان برگ و بوته ها و برگ درختان می افتد و آنها را می خورد.

جالب است بدانید مردم چین مسابقه ای به نام «جنگ جیرجیرک ها» برگزار و روی این مسابقه شرط بندی هم می کنند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه جیرجیرک آواز می خواند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا