چگونه کالری موجب چاقی می شود؟

کالری موجب چاقی نمی شود چون رابطه ای با غذا ندارد. کالری تنها روشی برای اندازه گیری مقدار انرژی و گرما است. به عبارتی کالری مقدار گرمایی است که دمای یک گرم آب را به اندازه یک درجه سانتی گراد بالا می برد. برای اندازه گیری انرژی موجود در غذا، از کالری بزرگ یا کیلو کالری استفاده می کنیم که برابر 1000Cal است.

پس چرا گفته می شود که کالری موجب بروز چاقی می گردد؟

یک ماده غذایی که وارد بدن می شود را می توان به عنوان یک ماده سوختنی در نظر گرفت. تجزیه غذا در بافت های بدن، حالتی از اکسیداسیون یا سوختن می باشد. از آنجایی که می خواهیم روشی برای اندازه گیری مقدار ماده سوختنی مورد نیاز بدن داشته باشیم، از واحد اندازه گیری انرژی، که کالری است، استفاده می کنیم.

هر شخص برای ادامه حیات، به مقادیر مختلف کالری نیاز دارد. برای مثال، متوسط نیاز یک شخص بالغ بین 2000 تا 3000Cal در روز می باشد. حالا یک کارگر کارخانه که انرژی زیادی را در مدت انجام کار از دست می دهد، ممکن است تا 3400Cal نیاز داشته باشد یا در مورد ورزشکاران حرفه ای احتمالاً مقدار نیاز به کالری 4000 یا بیشتر باشد.

بچه ها نسبت به افراد بالغ به کالری بیشتری نیاز دارند. سالمندان به مقدار کمتری کالری نیازمندند، زیرا نمی توانند مانند جوانان ماده سوختنی را در بدن مصرف کنند. افرادی که در هوای آزاد کار می کنند، به کالری بیشتری نسبت به کسانی که در محیط های بسته کار می کنند، نیاز دارند.

با این حساب اگر کالری مصرفی بیش از مقدار مورد نیاز یا بیش از مقداری باشد که در طول روز مصرف می شود، چه اتفاقی می افتد؟ مقادیر اضافی به چربی تبدیل شده و ذخیره می گردد. دلیل نگرانی افراد در مورد کالری نیز همین است.

اگر می خواهید مقدار کالری دریافتی بدن خود را کنترل کنید، از مصرف بیش از حد قند، چربی و نشاسته بپرهیزید.

منابع

  1. کتاب به من بگو چرا و چگونه. نوشته آرکادی لئوکوم. ترجمه سعید درودی. انتشارات بهزاد. سال 1391.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا