گامی دیگر به سوی واکسن HIV

اچ آی وی یک ویروس پنهانکار و موذی است. این ویروس ها می توانند درون سلول های ایمنی افرادی که داروهای ضدویروس روزانه شان ART (مخفف Antiretroviral therapy) را مصرف می کنند، پنهان شوند تا زمانی که آنها درمان را متوقف کردند، بیرون بیایند و انتقام بگیرند. این موضوع مبتلایان به ایدز را مجبور می کند که به صورت دائمی و تا پایان عمر ART مصرف و با عوارض جانبی بسیار زیاد این دارو دست و پنجه نرم کنند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، اکنون محققان دانشگاه پیتزبورگ روشی را برای درمان این ویروس توسعه داده اند که نه تنها ویروس را از جایی که پنهان شده، بیرون می راند؛ بلکه آن را برای همیشه از بین می برد؛ چیزی که به گفته آنها اولین قدم برای ساخت واکسن HIV است.

البته برای روشن شدن ماجرا باید بدانید که این روش هنوز روی انسان ها آزمایش نشده، اما نتایج اولیه رضایت بخش و امیدوار کننده هستند. رابی می لیرد (Robbie Mailliard)، محقق این دانشگاه می گوید این روش مانند چاقوی ارتشی سوئیسی برای ایمیونوتراپی است. در این تحقیق که در نشریه EBioMedicine منتشر شده است، تیم دانشگاه پیتزبورگ جزئیات اینکه چگونه این روش یک ایمیونوتراپی را مهندسی می کند تا هم ویروس HIV و هم ویروس CMV (مخفف Cytomegalovirus) را که 95 درصد افراد مبتلا به ایدز را بیمار می کند، مورد هدف قرار دهد، تشریح کرده اند.

دستگاه ایمنی بدن زمان زیادی برای اینکه CMV را زیر نظر داشته باشد، صرف می کند. در برخی افراد از هر 5 گلبول سفید یکی از آنها به این ویروس اختصاص پیدا می کند. چارلز رینالدو (Charles Rinaldo) یکی از دانشمندان این تحقیق با اشاره به این واقعیت می گوید: «این موضوع ما را به فکر واداشت که شاید همین سلول های ایمنی بدن که مسئول مبارزه با CMV هستند، در واقع به قسمتی از مخزن پنهان شدن HIV تبدیل می شوند؛ بنابراین ما ایمیونوتراپیمان را نه فقط برای اینکه ویروس HIV؛ بلکه برای فعال کردن سلول های کمک کننده به سلول های مخصوص مبارزه با CMV طراحی کردیم.» این نقشه جواب داد و باعث بیرون آمدن ویروس HIV از مخفیگاه و سپس از بین رفتن آن شد.

این تیم محققان حالا در حال تلاش برای یافتن منابع مالی برای انجام آزمایش های بالینی روی انسان هستند. آنها امیدوارند که روزی بتوانند واکسن HIV را تولید کنند که احتمالاً به افراد مبتلا به این ویروس این اجازه را خواهد داد که مصرف داروهای روزانه خود را قطع کنند.

منابع

خبر علمی «گامی دیگر به سوی واکسن HIV» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceAlert و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا