چرا روابط عاطفی بین همسران سرد می شود؟

حتماً شما هم شنیده اید یا خودتان تجربه کرده اید که وقتی چند سال از زندگی مشترک می گذرد، دیگر از آن حرف های عاشقانه و رمانتیک خبری نیست و زن و شوهر آنقدر درگیر بچه ها، مسائل شغلی و مشکلات روزمره می شوند که عمده حرف هایشان، حول مسائل روزمره می چرخد. البته این موضوع، کاملاً طبیعی است؛ چرا که هر دو نفر مسئولیت های مهمی در زندگی به عهده دارند؛ اما نباید قدم زدن با هم، فقط برای لحظاتی فکر کردن به خود، درد دل کردن و گفتن حرف های عاشقانه، به یک آرزو تبدیل شود.

نکته مهم این است که چگونه می توان به گونه ای عمل کرد که این روند بر تمام جنبه های زندگی سایه نیندازد و دوباره شعله عشق و شور زندگی مشترک را شعله ور کرد؟

اگر شما هم حس می کنید زندگی تان مثل روزهای اول ازدواج گرم و پُر شور نیست، در این مقاله شما می توانید دلیل و راهکار اصلاح آن را مطالعه نمایید.

وقتی می توان به این سوال که «چرا روابط عاطفی بین همسران سرد می شود؟» پاسخ داد که 4 نوع واکنش شیمیایی اصلی که همسران را ترغیب و جذب یکدیگر می کند را بشناسید:

  1. شیمی ظاهری که توسط آن، زن و شوهر از نظر ظاهری جذب یکدیگر می شوند.
  2. شیمی عاطفی و احساسی که افراد متوجه و نگران مسائل عاطفی، احساسی و شادی یکدیگر هستند.
  3. شیمی معنوی که توسط آن، افراد از نظر سطوح بالای معنوی با هم مرتبط می شوند.
  4. شیمی روانی که وقتی به وجود می آید که زن و شوهر، بسیار نسبت به افکار یکدیگر و درک شان از زندگی علاقمند باشند و مسائل مشترک شان در مرکز توجه و علاقه آنها قرار بگیرد.

اگر شیمی روانی در زندگی مشترک از بین برود، آن وقت است که حس می کنید دیگر شور و هیجانی بین شما و همسرتان وجود ندارد.

چرا شیمی روانی از بین می رود؟

ممکن است شما هم جزء آن دسته زن و شوهرهایی باشید که عادت کرده اید فقط در مورد مسائل قدیمی و تکراری صحبت کنید، یا تمام صحبت هایتان در مورد مسائل شغلی، کاری و شکوه و شکایت از مشکلات باشد. به عنوان مثال بعضی از زوج ها با اینکه چند سال از زندگی مشترک شان می گذرد، هنوز هم در مورد رفتار فلان فرد در روز عروسی یا گفته های همان فرد در زمان تولد اولین فرزندشان صحبت می کنند و آنقدر این حرف ها تکرار می شود که دیگر همان کودک که الان 18 ساله است هم تمام جزئیات آن را می داند!

گاهی اوقات زن و شوهر آنقدر از کار و مشغله زندگی خسته اند که دیگر حوصله ناز و نوازش یکدیگر را ندارند و مثل روبات فقط به وظایف شان عمل کرده و از کنار هم می گذرند؛ غافل از اینکه به مرور زمان سردی و فاصله ایجاد شده مشکلات روحی شدیدی به وجود می آورد و اگر کل پس اندازتان را هم خرج کنید، بر طرف نمی شود!

برخی دیگر از زن و شوهرها ترجیح می دهند، فقط در مورد موضوعات امن صحبت کنند؛ چون نمی خواهند دعوا و مشاجره ای اتفاق بیفتد، حاضر نیستند در مورد موضوع های تازه صحبت کنند و به این دلیل، روابط آنها خشک و محدود به موضوع هایی خاص می شود. توجه داشته باشید داشتن افکار و نظرهای مخالف، دلیل بر منفی نگری یا بروز مشاجره نیست، بلکه اگر هر دو ظرفیت کافی نشان دهند و به نتیجه مناسب برسند، شور و عشق بین آنها بیشتر هم می شود. به همین دلیل همسرانی که ذهنی باز دارند و همه مسائل را به خود نمی گیرند، روز به روز بر عشق و علاقه شان اضافه می شود، چون در حرف هایی تکراری و بسته اسیر نشده اند، فرصتی برای برنامه ریزی های تازه و پیشرفت پیدا می کنند و با رسیدن به اهدافی که با هم برای آن تلاش کرده اند، علاقه و شور زندگی شان به اوج می رسد.

راهکارهای عملی

  1. سعی کنید برای همدیگر وقتی هر چند اندک بگذارید و شعر مورد علاقه، گفته هایی جالب یا موضوعی مذهبی و معنوی را برای هم بخوانید و با هم آرامش بگیرید.
  2. در مورد مسائل خلاق زندگی، با هم کار کنید. به عنوان مثال در مورد موضوعی راجع به تقویت درس بچه ها یا مسئله شغلی یا موردی که مربوط به مشکلی جدید در خانواده است، هر دو با هم فکر کرده و پشتیبان یکدیگر باشید.
  3. دفتر یا فایلی تهیه کنید که در آن ایده ها، احساسات، نامه های شخصی یا طرح و عکس هایی را که هر دو به آن علاقه دارید، قید شود و برای هم در آن پیام بگذارید. این موضوع در مورد همسرانی که ناچار هستند به دلیل مسافرت های شغلی یا تحصیلی از هم دور باشند، بسیار مفید است.
  4. با همسرتان به دیدن موزه، نمایشگاه هنری، مراسم فرهنگی، سینما یا تئاتر بروید یا اقدامی کنید که توسط آن، بتوانید ایده ها و نظرهای تازه خود را با هم مطرح کنید.
  5. با همسرتان فهرستی از موضوع های تازه که هر دو دوست دارید یاد بگیرید، تهیه کنید و در آن کلاس ها یا کارگاه های آموزشی شرکت کنید.
  6. در مورد موسسه های اجتماعی، خیریه ها و مراکز خدمات اجتماعی، اطلاعات بدست آورده و با هم در این فعالیت های اجتماعی شرکت کنید.

کشف دیدگاه های تازه در زندگی، سفری جذاب در مسیر حیات و زندگی مشترک فراهم می کند. شادی هایی مشترک داشته باشید و برای ایده ها و فعالیت های جدید با هم صحبت کنید و جذابیت روانی خود را تقویت کنید تا شور و عشق را در زندگی مشترک همچنان زنده نگه دارید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا روابط عاطفی بین همسران سرد می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله جان گری ترجمه شده توسط مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا