شخصیت دون ژوان چیست؟

دون ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به شریک جنسی خود نیست. یکی از مهم ترین اختلالات شخصیت که منجر به دون ژوانیسم و هرزه گری جنسی در مردان می شود اختلال شخصیت خودشیفته (Narcissistic) است. چنین مردی نه قادر است دوست بدارد و نه دوست داشتن را باور می کند و یک حالت پارانویا و بدبینی نسبت به گرفتن پیغام های دوست داشته شدن از شریک عشقی خود دارد.

در بسیاری از موارد نیاز به دوست داشته شدن را خود انکار می کند و بیشتر ترجیح می دهد به جای دوست داشته شدن، مورد تحسین واقع شود تا من آزرده اش تسکین پیدا کند. او احساس می کند اگر کسی دوستش داشته باشد و ابراز علاقه کند، می خواهد از او بهره برداری خاصی کند. در واقع به هیچ زنی اعتماد نمی کند.

این گونه مردان در واقع تنها با سطح بدن زنان ارتباط برقرار می کنند نه با هستی درونی آنها. در واقع هدف اینها بدست آوردن است نه رابطه داشتن. زن ها را بدست می آورند، تصاحب می کنند و بعد با رها کردن آنها خشم و میل به انتقام جویی ناخودآگاه خود را که از رابطه با مادر ناکام کننده سرچشمه گرفته، ارضا می کنند.

اغلب این مردان به دنبال دو گونه زن می روند:

  1. دسته اول زنانی هستند که به دلیل شرایط شان بسیار مورد توجه هستند. شرایطی مانند زیبایی، ثروت، شهرت، مقام و… که در این حالت مرد خودشیفته (منِ ایده آل (Ego Ideal)) خود را به او فرافکنی کرده و انگار این خود او است که دارای چنین محسناتی است. در واقع زن در اینجا ابزاری است برای تغذیه هرچه بیشتر خودشیفتگی مرد. البته در این حالت، مردان خودشیفته مراقب هستند که زن از آنها در هیچ یک از این ابعاد برجسته تر نباشد و اگر احساس کنند که زن از آنها بالاتر است او را تخریب می کنند.
  2. دسته دوم زنانی هستند با هویتی بسیار کمرنگ که تنها می توانند به صورت یک زائده و دنباله در کنار مرد خودشیفته برای مدتی باشند که او را دائماً تحسین کنند و من او دائماً باد شود.

این گونه مردان به جای عشق در رابطه احساس تملک زیاد دارند. در واقع زن در کنار آنها مانند مبل و لوازم زندگی شان است.

یکی از ویژگی های مهم رابطه، در مردان خودشیفته این است که این مردان خصلت های بد خود را به همسر خود فرافکنی می کنند و او را تحقیر و سرزنش می کنند. یعنی خودشان همه خوب (Total Good) و همسر، همه بد (Total Bad) می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «شخصیت دون ژوان چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا