آیا سرماخوردگی از شما در برابر COVID-19 محافظت می کند؟

در تحقیقات اخیر شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ابتلا به عفونت توسط سایر ویروس ها ممکن است مصونیت در افراد را نسبت به ویروس SARS-CoV-2 افزایش دهد. البته مصونیت داشتن به معنای بیمار نشدن افراد نیست بلکه این فرضیه را مطرح می کند که در صورت ابتلا به کووید 19، به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن ویروس را از بین می برد، این افراد علائم خفیفی را تجربه می کنند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، در این مطالعات نمونه های خون از افراد سالم که تا آن زمان در معرض این ویروس قرار نگرفتند، حاوی سلول های ایمنی واکنشی و آنتی بادی هایی بودند که در جلوگیری از ابتلا به کووید 19 موثر هستند. طبق گفته محققان میزان شباهت ویروس ها بسیار کم است اما این شباهت کم آنقدر کافی است که سیستم ایمنی بدن تا حدی واکنش متقابل داشته باشد.

همچنین این مطالعات نشان داد میزان نوعی آنتی بادی در میان کودکان بین سنین 11 تا 16 سال، به مراتب بیشتر از بزرگسالانی است که همان آنتی بادی را دارند و این می تواند یک توضیح احتمالی را ارائه دهد که چرا کودکان هنگام ابتلا به این بیماری علائم خفیف تری دارند.

اگرچه مصونیت نسبت به ویروس سرماخوردگی نمی تواند دوام زیادی داشته باشد، هنوز یک فرضیه است. اما همین مصونیت کوتاه مدت در صورت صحت، می تواند در کنترل این بیماری بسیار کمک کننده باشد.

منابع

خبر علمی «آیا سرماخوردگی از شما در برابر COVID-19 محافظت می کند؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به The-Scientist و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا