آزمون آیا شما بر اساس خلق و خویتان تصمیم می گیرید؟

به نظر شما کدام مورد، توصیف مناسبی از خلق و خویتان است.

  • افسرده
  • خنثی
  • شاد

خلق و خوی همه ما تغییراتی می کند. دکتر جوآن اولیور در مطالعه ای که در دانشگاه سنت لوئیس انجام داد متوجه شد از هر 100 دانشجو بین 7 تا 10 نفر از مشکلات مهم افسردگی رنج می برند. این نتایج در مورد دانشجویان دیگر دانشگاه ها نیز چنین بود.

آیا شما قادرید خلق و خوی خود را در هر لحظه انتخاب کنید؟ پرسش های آزمون آیا شما بر اساس خلق و خویتان تصمیم می گیرید؟، که برگرفته از تحقیقات پروفسور اولیور می باشد، به شما در یافتن پاسخ سوال کمک خواهد کرد. کافی است که از جدول زیر دور گزینه هایی که بیان کننده حالت شما هستند، دایره ای بکشید و سپس نتایج را مطالعه کنید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و گزینه هایتان را یادداشت کنید. فقط به یاد داشته باشید نباید خودتان را فریب بدهید.

ستون 1

ستون 2

ستون 3

ستون 4

بذله گو

خوب

ناراحت

ناامید

آرام

خوش شانس

پیر

آزار دهنده

سرزنده

توانا

خسته

بدشانس

دوستانه

خوش برخورد

بی قرار

عصبی

خشنود

جذاب

خونسرد

دلخور

سعادتمند

امین

دمق

احمق

استوار

سرگرم کننده

ضعیف

گناهکار

وابسته

شجاع

از دست رفته

زودرنج

صلح طلب

امیدوار

خجالتی

غیر اجتماعی

قوی

انعطاف پذیر

حساس

دَمدَمی

مصمم

با ذکاوت

بدگمان

حواس پرت

شاد

 

کودن

بی دقت

نتیجه گیری

حالا پاسخ های خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

ستون اول و دوم شامل کلماتی هستند که با خلق و خوی مثبت مرتبط است، و کلمات ستون های سوم و چهارم با خلق و خوی منفی مرتبط هستند. برای محاسبه امتیازتان، اگر پاسخ های شما در ستون های اول و دوم است، برای هر کدام، یک امتیاز به خود بدهید و اگر پاسخ ها در ستون های سوم و چهارم بود، یک امتیاز بابت هر مورد، کم کنید.

  • امتیاز 6 یا بیشتر: وضعیت خلق و خوی شما آرام و ثابت است.
  • امتیاز 3 تا 5: شما در وضعیت متوسط و تقریباً خنثی هستید.
  • امتیاز 2 تا 2-: شما از لحاظ روانی لب مرز هستید و در صورت بروز یک اتفاق غیر منتظره مستعد تغییر وضعیت مثبت یا منفی هستید.
  • امتیاز 3- تا 5-: شما حالت روحی نسبتاً منفی ای دارید، ولی مدتی شاد بودن می تواند شما را از این وضعیت بیرون بیاورد.
  • امتیاز 6- یا پایین تر: شما از وضعیت روحی نامناسب و گذرا (Blue Funk) رنج می برید. (افسردگی کاذب) در صورت امکان تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید از هر گونه تصمیم گیری مهم خودداری کنید. اگر این حالت روحی بیشتر از دو ماه ادامه داشت، حتماً باید به مشاور مراجعه نمایید.

تفسیر آزمون

هیچکدام دقیقاً نمی دانیم که علت تغییرات خلق و خوی انسان چیست؟ برخی متخصصان بر این باور هستند که این تغییرات مربوط به تغییرات هورمونی می شود و ارتباطی با محیط اطراف ندارد. ولی قبول این مسئله که ما قربانیان فعالیت غدد خود هستیم باعث می شود که محیط زندگی خود را نادیده بگیریم. اغلب اطرافیان ما هستند که روی خلق و خوی ما تاثیر می گذراند، یا افرادی یاری دهنده ای که ما را از شرایط و احساسات بد نجات می دهند.

آیا توانستید که حالت خود را حدس بزنید؟ افراد تمایل دارند که آگاهانه دانسته هایشان را درباره خلق و خویشان تغییر بدهند. افرادی که توانایی آن را دارند که حالت روحی خود را در هر زمانی تشخیص بدهند، اغلب بهترین موقعیت را برای تغییر و اصلاح آن دارند. افرادی که وضعیت خلق و خوی آنها ثابت است اغلب شرایط احساسی پایداری نسبت به آنهایی دارند که خلق و خوی متغیری دارند.

تغییرات خلق و خوی ما حدود سه تا نه ماه ادامه دارد. این حالت های احساسی بسته به روزهای هفته یا ساعت روز یا حتی فصل ها متغیر است. بیشتر ما در روز پنجشنبه سر حال و در روز شنبه گرفته هستیم؛ چون باید به سر کار یا محل تحصیل مان برگردیم. دانش آموزان در یک ساعت اول و نیم ساعت آخر هر روز احساس کسالت بیشتری دارند.

اگر احساس کسالت دارید، سعی کنید که با یکی از دوستان تان صحبت کنید یا در فعالیتی شرکت کنید که حال و هوای شما را تغییر دهد. گرفته بودن مُسری است، بنابراین بهتر است هرچه زودتر دست به کار شوید.

منابع

آزمون روانشناسی «آیا شما بر اساس خلق و خویتان تصمیم می گیرید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب جامع آزمون های شخصیت شناسی درون کاوی و تحلیل رفتاری، نوشته ی سالواتور دیداتو ترجمه دکتر عالیه شکربیگی و لیلا ربیعی از انتشارات ترفند، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۳-۰۸-۵۹۶۳-۶۰۰-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا