خانه / آموزش / علم و دانش / طبیعت / مستقیم به خورشید گرفتگی نگاه نکنید
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

مستقیم به خورشید گرفتگی نگاه نکنید

احتمالاً شنیده اید که خیره شدن به خورشید برای چشم بسیار بد است و ضرر دارد، یا بهتر بگوییم خیره شدن به خورشید می تواند چشم ها را کور کند!

فکر می کنید چرا نمی توانیم بطور مستقیم به خورشید نگاه کنیم؟ شما می توانید دلیل ساده آن را همین الان بخوانید.

زمانی که بچه بودید، احتمالاً با استفاده از خورشید و ذره بین، آتش درست کرده اید. پس به خوبی می دانید که نور خورشید بسیار قوی است و اگر شما آن را با یک لنز متمرکز نمایید، شما می توانید آتش روشن کنید.

در چشم هم یک عدسی (لنز) داریم. اگر شما به آفتاب خیره شوید این لنز به یک نقطه از خورشید متمرکز می شود و نور شدید در چشم، سلول های شبکیه چشم را می سوزاند و می کشد.

خطرات نگاه کردن به خورشید گرفتگی بسیار بیشتر از حالت عادی خورشید است. در زمان خورشید گرفتگی هوا تاریک و مردمک چشم گشاد می شود. بنابراین نور بیشتری به شبکیه چشم می رسد. حالا از آنجا که خورشید گرفتگی یا کسوف به ندرت اتفاق می افتد، هر فردی می خواهد در زمان خورشید گرفتگی به آن نگاه کند. بنابراین مردم وسوسه می شوند و با آنکه می دانند این کار برای چشم هایشان خوب نیست، به خورشید گرفتگی نگاه می کنند. این افراد فکر می کنند چند ثانیه نگاه کردن به خورشید گرفتگی آسیبی به چشم نمی رساند.

سوختگی شبکیه هیچ درد اولیه ای ندارد و بطورکلی علائم آسیب دیدن آن چند ساعت بعد خود را نشان می دهد. به عبارتی نگاه کردن طولانی و مستقیم به خورشید، سلول های شبکیه را می سوزاند و چون در شبکیه چشم گیرنده های درد وجود ندارد، علائم سوختگی آن تا ساعت ها خود را نشان نمی دهد.

نگاه کردن به خورشید، چه در حالت عادی و چه در زمان خورشید گرفتگی تنها باید با عینک های مخصوص باشد. برای مشاهده خورشید گرفتگی با تلسکوپ نیز باید از فیلترهای مخصوص استفاده شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «مستقیم به خورشید گرفتگی نگاه نکنید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*