الکتروکاردیوگرافی در خودرو

فرمان خودروها تا سال 2020 ناجی انسان ها خواهند شد و نشانه های سکته قلبی راننده شان را تشخیص خواهند داد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، یک شرکت بریتانیایی با نام بی سکیور (B-Secur) در حال کار روی فناوری ای است که روزی جایگزین حسگرهای پزشکی خواهد شد و در داخل فرمان خودرو قرار خواهد گرفت تا ریتم قلب راننده اش را کنترل کند. این فناوری شامل یک الکتروکاردیوگرافی (ECG) است که قادر به ردیابی سلامتی جسمی فرد بر اساس ریتم قلب فرد خواهد بود.

محققان می گویند که خودروهای آینده با استفاده از این اطلاعات هر گونه ناهنجاری در بدن انسان را تشخیص می دهند که می توانند منجر به استرس بیش از حد، خستگی و حتی ناهنجاری های قلبی شوند.

در حال حاضر فناوری الکتروکاردیوگرافی فقط در شرایطی که به یک دستگاه گران قیمت نصب شود و 10 الکترود روی بدن بیمار وصل شود، قادر به کار کردن است اما شرکت بی سکیور در حال نوشتن الگوریتم هایی است تا بتواند شرایطی را فراهم آورد که این فناوری بتواند زمانی که در یک فرمان خودرو جاسازی شده، علائم حیاتی قلب راننده را اندازه گیری کند.

گفتنی است که هر فردی ریتم قلبی خاص خود را دارد و همین امر موجب می شود که تحلیل آن از سوی دستگاه راحت تر شود و ناهنجاری های قلبی او را خیلی زود متوجه شود.

بی سکیور ادعا می کند که تا سال 2020 خودروهای مجهز به الکتروکاردیوگرافی خود را راهی بازار خواهد کرد و هم اکنون چندین خودروساز برای ساخت خودروهای مجهز به این فناوری اعلام آمادگی کرده اند.

آلن فورمان (Alan Foreman) مدیر عامل شرکت بی سکیور در این مورد می گوید: «وسائل الکترونیکی که روی خودرو جاسازی می شوند؛ مثل فرمان خودرو، می توانند به راحتی سیگنال های قلبی راننده را تشخیص دهد و بر اساس آن حالات او را همانند میزان استرس، خستگی و ریتم ناهنجاری قلبی اندازه گیری کند.»

وی می افزاید: «دسترسی به اطلاعات سلامتی رانندگان از سوی خودروها در مقیاسی است که تاکنون امکان پذیر نبوده است اما در کمتر از دو سال دیگر، این فناوری در خودروهای جدید در دسترس قرار خواهند گرفت و این امر موجب بهبود وضعیت رانندگی، افزایش سلامت و ایمنی راننده و سرنشینان خودرو می شود.»

منابع

خبر علمی «الکتروکاردیوگرافی در خودرو» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Daily Mail و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا