آیا شما کوررنگ هستید؟

آیا در تشخیص اینکه جسمی قرمز است یا سبز، آبی است یا زرد، دچار مشکل می شوید؟ این اصلی ترین علامت کوررنگی است. برخلاف تصور عامه، دید افراد کوررنگ بندرت خاکستری است.

کوررنگی یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم X مغلوب است که در مردان بیشتر دیده شده و تقریباً همیشه از مادر به پسر به ارث می رسد. در این اختلال کروموزومی، سلول های مخروطی در شبکیه که مسئول درک رنگ هستند، دچار اختلال شده و به همین دلیل، بیمار، رنگ ها را درست تشخیص نمی دهد.

کوررنگی ممکن است بر اثر بیماری های عصب بینایی یا شبکیه نیز رخ دهد. در این موارد، فقط چشمی که مشکل دارد دچار کوررنگی می شود و بیماری در طول زمان تشدید می گردد. بطوریکه ممکن است تبدیل به کوررنگی کامل شود که در آن بیمار دید خاکستری دارد. این بیماران معمولاً در تشخیص آبی و زرد مشکل دارند.

در این مقاله شما می توانید با تست ارائه شده، متوجه شوید آیا کوررنگی دارید یا خیر.

علائم کوررنگی

  • اشکال در تشخیص قرمز و سبز (شایع ترین حالت)
  • اشکال در تشخیص آبی و سبز

تشخیص کوررنگی

تشخیص کوررنگی اغلب با استفاده از چارت های رنگی به نام صفحات آزمون ایشی هارا (Ishihara) انجام می شود. در این آزمون که نمونه هایی از آن را در ادامه می بینید اعدادی متشکل از نقطه های رنگی در زمینه ای متشکل از نقاطی به رنگ دیگر قرار گرفته اند که تشخیص آنها برای افراد کوررنگ مشکل است. در صورتی که مشکلی در دید رنگی بیمار تشخیص داده شود، از تست های دقیق تر استفاده می شود.

درمان کوررنگی

کوررنگی هیچ درمانی ندارد. تشخیص زودرس کوررنگی می تواند مانع بروز مشکلات آموزشی در کودکان مدرسه ای شود. در این صورت بهتر است والدین کودک با مسئولین مدرسه و معلم او صحبت کنند. بعضی از بیماران از لنزهای مخصوصی استفاده می کنند که هم به صورت لنز تماسی و هم به صورت لنز عینک وجود دارد.

در بسیاری موارد، بیماران به جای تشخیص رنگ ممکن است ترتیب قرارگیری را به خاطر بسپارند. به عنوان مثال بیمار به خاطر می سپارد که چراغ قرمز همیشه بالای چراغ راهنمایی و چراغ سبز پایین قرار دارد.

تست ایشی هارا

تست ایشی هارا، سال ها قبل توسط دکتر شینوبو ایشی هارای ژاپنی معرفی شد. این تست، معروف ترین تست کوررنگی است که تاکنون معرفی شده است.

 تست ایشی هارا از 38 دایره تشکیل شده است. در هر یک از دایره ها، یک عدد یا تعدادی خط در پشت نقاط رنگی پنهان شده است. بر اساس آنچه می توانید مشاهده کنید و آنچه نمی توانید ببینید، مشخص می شود که آیا به نوعی از کوررنگی رنگ های سبز و قرمز مبتلا هستید یا خیر.

نتایج این آزمون با توجه به نور محیط متفاوت خواهد بود. در اینجا به صورت نمونه به چند دایره مختلف اشاره می شود. البته در نظر داشته باشید که تست حاضر فقط به منظور ارائه اطلاعات به شما مطرح شده است. اگر در مشاهده اعداد و شناسایی رنگ ها مشکل دارید، با چشم پزشک در این مورد مشورت کنید.

این تصویر عدد 7 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند اما بیشتر افراد کوررنگ، عدد را به وضوح نمی بینند.

این تصویر عدد 6 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند اما بیشتر افراد کوررنگ، عدد را به وضوح نمی بینند.

این تصویر عدد 26 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند. افراد کوررنگ قرمز، تنها عدد 6 را می بینند و افراد کوررنگ به سبز، تنها عدد 2 را می بینند.

این تصویر عدد 15 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند. افراد کوررنگ قرمز و سبز عدد 17 را می بینند.

این تصویر عدد 6 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند اما بیشتر افراد کوررنگ، عدد را به وضوح نمی بینند.

این تصویر عدد 73 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند اما بیشتر افراد کوررنگ، عدد را به وضوح نمی بینند.

این تصویر عدد 5 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند اما بیشتر افراد کوررنگ، عدد را به وضوح نمی بینند.

این تصویر عدد 16 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند اما بیشتر افراد کوررنگ، عدد را به وضوح نمی بینند.

این تصویر عدد 45 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند اما بیشتر افراد کوررنگ، عدد را به وضوح نمی بینند.

این تصویر عدد 12 را نشان می دهد. باید همه افراد (حتی افراد کوررنگ) بتوانند این عدد را ببینند.

این تصویر عدد 29 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند. افراد کوررنگ قرمز و سبز احتمالاً عدد 70 را می بینند و افراد کلاً کوررنگ، هیچ عددی نمی بینند.

این تصویر عدد 8 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند. افراد کوررنگ قرمز و سبز احتمالاً عدد 3 را می بینند و افراد کلاً کوررنگ، هیچ عددی نمی بینند.

این تصویر عدد 74 را نشان می دهد. افراد با دید طبیعی، این شماره را می بینند. افراد کوررنگ قرمز و سبز عدد 21 را می بینند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا شما کوررنگ هستید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا تست colormax، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا