همکلاسی سلام 23 آذر 1396

همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ سلام
تخمین زده می شود تعداد موش هایی که در تهران روی زمین و زیر آن زندگی می کنند، بیشتر از شهروندان تهرانی است! به هر محله ای از تهران بروید در کنار سطل های بزرگ زباله تعداد زیادی گربه می بینید. گربه ها از بس که غذای پخته و آماده خورده اند دیگر غذای خام نمی خورند و بنابراین دیگر به موش ها کاری ندارند. شنیده ام موش های بزرگ نه تنها از گربه ها نمی ترسند، بلکه به آنها حمله می کنند.

این هم زیستی موش ها، گربه ها و آدم ها برای چیست؟
چندی پیش به پارک گفتگو در گیشا رفته بودم. در هر بخشی از پارک حدود 20 تا 30 گربه دیدم که در حال چرت زدن یا راه رفتن به این طرف و آن طرف بودند. شاید بتوان این پارک را پارک گربه ها نامید. بعضی از گردشگران غذا آورده و به گربه ها می دادند. در چند سطل زباله ای که در این محله دیدم گربه ها در اطراف و درون سطل ها به جستجوی غذا بودند و کیسه های پلاستیکی زباله را پاره می کردند تا باقی مانده های غذایی را از آن بیرون آورند. این صحنه را همه روزه می توان در محلات دیگر هم دید.

موش ها و گربه های فراوان یک مشکل بزرگ بهداشتی برای شهر تهران هستند. ولی ظاهراً شهرداری به آن توجهی ندارد یا نمی داند چگونه این مشکل را حل کند یا سرگرم کارهای مهم تری است! موش ها می توانند همه گیری های بزرگی مانند طاعون را ایجاد کنند. طاعون بزرگ لندن در قرن هفدهم باعث مرگ یک چهارم ساکنان لندن شد.

شهرداری خود در تکثیر و تولید زیاد گربه ها و تغذیه آنها بطور غیر مستقیم نقش مهمی دارد. نقش مردم هم در تغذیه گربه ها بی اهمیت نیست.

چگونه می توان این تعداد موش و گربه های زیاد شهر تهران را کاهش داده و کنترل کرد؟
سطل های زباله تهران از روی سطل های خارجی کپی شده است. سطل های خارجی دارای یک درب فلزی است. برای انداختن زباله باید درب سطل را باز کرد. زمانی که کامیون این سطل ها را بلند می کند تا زباله ها در کامیون ریخته شود، درب سطل خودبخود باز شده و زباله ها داخل کامیون می ریزند و پس از خالی کردن و گذاشتن آنها بر زمین درشان خودبخود بسته می شود. سطل های ایرانی دارای درب پلاستیکی بودند که با گذشت زمان از میان رفته اند.

یک راه حل ساده برای کاهش تعداد موش ها این است که برای سطل ها درب فلزی بگذارند. در نتیجه گربه ها از غذای آماده و پخته شده محروم خواهند شد. تعدادی در اثر گرسنگی و بیماری از میان می روند و تعدادی مجبور می شوند به خوردن جانوران کوچکی مانند موش ها، گنجشک ها و حشرات روی آورند. باید در پارک ها نیز تابلویی زده شود که در آن غذا دادن به گربه ها را منع می کند.

یادداشتی از دکتر محمدرضا توکلی صابری

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا