افراد سحرخیز یا شب زنده دار، کدام در رانندگی بهتر هستند؟

محققان دانشگاه گرانادا (University of Granada) نشان داده اند که الگوی فردی و ریتم روزمره – یعنی اینکه شما یک فرد سحرخیز هستید یا شب زنده دار، که موضوعی است وابسته به اینکه در کدام ساعات از شبانه روز بدن و ذهن شما عملکرد بهتری از خود ارائه می دهد – به شدت عملکرد رانندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، انسان های شب زنده دار در مقایسه با افراد سحرخیز رانندگان بدتری هستند. آنها در ساعات غیر بهینه (ساعات اولیه صبح) نسبت به ساعات مطلوب شان (غروب و شب) توجه کمتری از خود نشان می دهند. این در حالی است که در این مقایسه از انسان های سحرخیز به عنوان رانندگان با ثبات تر نسبت به شب زنده داران هم در صبح و هم در شب یاد شده است.

دانشمندان برای دسته بندی انسان ها آنها را به پرندگان تشبیه کرده اند. انسان های صبحگاه را به پرندگان آسمان و شب زنده داران را به جغدهای شب.

انجل کوریه (Ángel Correa) یکی از محققان تیم گرانادا توضیح داد که از یک پرسشنامه برای تعیین مسائلی مانند بالاترین میزان انرژی شرکت کنندگان یا عادات خواب شان استفاده کرده اند. همچنین برای بررسی نتایج بدست آمده از تحقیقات از یک شبیه ساز رانندگی استفاده کردند. آنها از هر دو گروه خواستند که هم در ساعت 8 صبح و هم 8 شب رانندگی کنند و سپس عملکردشان در این ساعت ها را با عملکردشان در ساعات بهینه مقایسه کردند.

دانشمندان معتقدند که در راستای افزایش عملکرد هر فرد، صاحبان کسب و کار باید کارمندان شان را ارزیابی کرده و ریتم روزانه هر فرد را معین و برنامه کاری را با توجه به سحرخیز یا شب زنده دار بودن هر فرد مشخص کنند.

منابع

خبر علمی «افراد سحرخیز یا شب زنده دار، کدام در رانندگی بهتر هستند؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceDaily، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا