افزایش خطر ابتلا به آب سیاه در فشار خون بالا

مطالعه ای که در مرکز تحقیقات چشم پزشکی و علوم بینایی (IOVS) انجام شد نشان می دهد که فشار خون مزمن احتمال ابتلا به آب سیاه (گلوکوم) را در فرد افزایش می دهد.

به گزارش پورتال یوسی (شما می توانید)، نتایج این تحقیق حاکی از آن است که پزشکان باید سطح فشار خون بیمار را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند اختلالات بالقوه و نابیناکننده چشم وی را تحت کنترل قرار دهند.

آب سیاه (گلوکوم) دومین عامل نابینایی در سراسر جهان است (بر اساس تحقیقات پژوهشگران آب مروارید (کاتاراکت) اولین علت نابینایی در جهان شناخته شده است) و این وضعیت هنگامی که فشار درون چشم بیش از اندازه بالا می رود، اتفاق می افتد. فشار بیش از حد، خونی را که تلاش می کند وارد چشم شود را به صورت مخالف و برعکس به عقب هل داده و موجب کاهش بینایی می شود.

مطالعات نشان می دهد که فشار خون بالا یک عامل خطر برای ابتلا به آب سیاه است، اما هرگز دلایل آن واضح و مشخص نبوده است. این مطلب را بانگ بو پروفسور دانشکده علوم بینایی و اپتومتری دانشگاه ملبورن استرالیا می گوید.

در مطالعه IOVS، فشار خون مزمن، مستعد بودن موش را به چالش حاد IOP افزایش می دهد. بانگ و همکارانش از دانشگاه ملبورن و مدرسه پزشکی Deakin استرالیا دلایلی را برای این اظهارنظر خود بیان کردند. قبلاً این نظریه مطرح بود که فشار خون بالا می تواند فشار بالای چشم را که منجر به آب سیاه می شود، خنثی کند. این نظریه توسط محققان گذشته تایید شده بود که افزایش فشار خون برای یک دوره زمانی کوتاه (یک ساعته) محافظتی را علیه فشار چشم بالا ارائه می دهد، بطوریکه فشار خون بالا جریان خون پیوسته و دائم درون چشم را تضمین می کند. اگرچه اطلاعات جمع آوری شده از جمعیت بزرگ آماری بیماران مبتلا به آب سیاه نشان می دهد که فشار خون در بیماران جوان، آنها را علیه این اختلال محافظت می کند اما عامل خطری برای بیماران مسن تر خواهد بود.

برداشتی که از این پدیده می شود این است که فشار خون بالا علاوه بر اینکه فشار بالای چشم را خنثی می کند، ولی یک پیامد آشکار از فشار خون هنگام آسیب رساندن به رگ های خونی است که بیشتر شایع است.

محققان این فرضیه را با مقایسه تاثیر حاد (یک ساعته) و فشار خون مزمن (برای چهار هفته) در موش های آزمایشگاهی دارای فشار چشم بالا، مورد بررسی قرار دادند.

هنگامی که فشار خون بالا رفته است برای مدت چهار هفته، ما همان محافظت را علیه فشار چشم بالا رفته در مدت یک ساعت بدست نمی آوریم. بانک ضمن بیان این مطلب می گوید: «معنی این کار این است که داشتن فشار خون بالا برای دوره طولانی تر، توانایی چشم را برای مقابله با فشار چشم بالا به خطر می اندازد و به نظر می رسد که فشار خون ممکن است به رگ های خونی درون چشم آسیب برساند، بنابراین نمی توان تغییراتی را که در جریان خون به هنگام افزایش فشار چشم ایجاد شده، خنثی کرد.

این یافته از پیامدهای فشار خون بالا به پزشکان در درمان بیماران مبتلا به آب سیاه کمک می کند. به جای در نظر داشتن فشار خون به عنوان یک مزیت و منفعت در مقابله علیه اختلال بینایی، بانگ پیشنهاد می کند که فشار خون بالا به عنوان یک عامل خطر مشخص شناخته شود.

منابع

خبر علمی «افزایش خطر ابتلا به آب سیاه در فشار خون بالا» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به IOVS، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا