لاته یا اسپرسو؟ کد ژنتیکی میزان علاقه شما به قهوه را مشخص می کند

بدون شک قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های دنیا است. برخی برای رفع خستگی آن را می نوشند، بعضی به طعم خاص آن علاقه دارند و تعدادی هم نوشیدن قهوه را جزئی از کارهای روزمره می دانند که انجام می دهند. با وجود جهانی بودن قهوه، میزان مصرف آن در تمام افراد یکسان نیست و حالا پژوهشگران دانشگاه استرالیای جنوبی با مطالعه روی نزدیک به 400 هزار نفر، به علت این تفاوت علاقه به قهوه پی برده اند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)؛ قهوه با وجود تمام جذابیتش، از جمله مواردی است که مصرف آن برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی مثل فشار خون مضر است. گروه پژوهشی با بررسی سوابق پزشکی 390,435 نفر از افراد در استرالیا، متوجه شده اند افرادی که زمینه ناراحتی های قلبی مانند آریتمی و فشار خون دارند، نسبت به دیگر افراد ناخودآگاه قهوه کمتری مصرف می کنند. این افراد، اغلب کم قهوه می خورند، به قهوه علاقه ای ندارند یا قهوه ای که مصرف می کنند بدون کافئین است.

به گفته سرپرست پژوهش، افرادی که تمایل کمتری به نوشیدن قهوه دارند، بیشتر احتمال دارد که زمینه ها ابتلا به فشار خون را داشته باشند. بدن ما به صورت ناخودآگاه از ما مراقبت می کند و نمی گذارد بیشتر از آنچه برای سلامتی مان مضر است، قهوه بنوشیم. هنوز مشخص نیست که این ساز و کار درونی بدن، چگونه بر میزان تمایل ما به قهوه خوردن اثر می گذارد اما گروه پژوهشی احتمال می دهد که این مکانیزم به کدهای ژنتیکی ما ربط داشته باشد.

پروفسور الینا هیپونن (Elina Hyppönen) از دست اندرکاران این پژوهش می گوید: «در واقع، کد ژنتیکی بدن مان، ما را راهنمایی می کند تا بتوانیم از سلامت قلب و عروق خود محافظت کنیم. پس درباره میزان قهوه ای که باید بنوشید، به دقت به ندای بدن تان گوش بدهید!»

منابع

خبر علمی «لاته یا اسپرسو؟ کد ژنتیکی میزان علاقه شما به قهوه را مشخص می کند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به University of South Australia و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا