راهنمای خرید مبل‌های تختخواب‌شو برای فضاهای کوچک

اغلب در فضای اتاق خواب از تختخواب‌های معمولی یک یا دو نفره برای خوابیدن افراد استفاده می‌شود که باعث مرتب شدن فضا هم می‌شود اما با توجه به وضعیت اقتصادی و کوچکتر شدن فضای خانه‌ها، معمولاً اتاق خواب‌ها به اندازه‌ای گنجایش ندارند که همه افراد خانواده بتوانند تخت شخصی خودشان را داشته باشند. افراد در چنین موقعیت‌هایی معمولاً از ایده‌آل‌های خود فاصله گرفته و خرید تختخواب را فراموش می‌کنند. ولی برای فضاهای کوچک استفاده از مبل‌های تختخواب‌شو هم بسیار مناسب است. مزیت این مبل‌ها این است که هیچ محدودیتی برای استفاده ندارند و می‌توانید از آنها در هر فضایی از خانه استفاده کنید. حتی این مبل را می‌توانید داخل سالن پذیرایی بگذارید و شب‌ها آن را به تختخواب تبدیل کنید. این مطلب قرار است راهنمایی باشد برای خرید چنین مبل‌های پُرکاربردی.

نکاتی که باید هنگام خرید مبل‌های تختخواب‌شو رعایت کنید:

هنگام خرید مبل تنها به مدل و سبک و راحت بودن تشک‌ها برای نشستن اهمیت می‌دهید. اما هنگام خرید مدل تختخواب‌شوی آن، باید حساسیت بیشتری به خرج دهید. بهتر است مبلی که می‌خرید، تشکی راحت‌تر داشته باشد تا هنگام خوابیدن روی آن احساس راحتی بیشتری کنید. بنابراین توجه به جنس تشک، روکش و پارچه مبل هم از اهمیتی بالا برخوردار است تا خیلی زود بر اثر سایش پاره نشود. نهایتاً اینکه حتماً پیش از خرید، مبل را امتحان کنید و حداقل یکبار آن را باز و بسته کنید. اگر مبل کیفیت خوبی داشته باشد، نباید به زور و سختی آن را باز و بسته کنید. حتی بهتر است یکبار روی تشک دراز بکشید و راحتی آن را بسنجید.

اندازه و ابعاد

حتماً پیش از خرید به اندازه‌ای که مد نظرتان است، دقت کنید. ابتدا طول و عرض مبل را در حالت بسته سپس در حالت بازشده و تختخواب در نظر بگیرید. طبیعتاً مبل بعد از باز شدن به فضای بیشتری نیاز دارد. بنابراین باید فضای کافی برای بازشدن آن در اتاق داشته باشید. البته اگر یک نفر هستید و تنها زندگی می‌کنید، توصیه می‌کنیم از یک صندلی راحت یا کاناپه استفاده کنید که به راحتی به تخت تبدیل می‌شود. این صندلی‌ها به دلیل دو منظوره بودن، بزرگتر از صندلی‌های معمولی هستند و حتی نوع طرح و رنگ بیشتری نسبت به مبل‌های تختخواب‌شو دارند.

کدام مدل؟

نخستین چیزی که هنگام خرید توجه شما را به خود جلب می‌کند، مدل مبل و تبدیل آن به تختخواب است.

  • مبل تختخواب‌شوی کامل: در این مدل، پشتی‌های مبل بطور کامل می‌خوابد. طوری که با نشیمنگاه همسطح می‌شود و معمولاً به عنوان تختخواب‌های دو نفره مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها مبل‌های سه نفره قابلیت باز شدن کامل را دارند.
  • مبل تختخواب‌شوی مکانیزه: در این نوع مبل، دیگر لزومی به چرخاندن و خواباندن پشتی مبل نیست و تنها کافی است آن را مقداری به عقب هل دهید. از ویژگی‌های این مبل این است که در قسمت پشتی مبل، یک ریل تعبیه شده که می‌توان به راحتی پشتی‌ها را عقب و جلو کرد و در طول روز هم برای تماشای تلویزیون روی آن لم داد و خستگی از تن به در کرد.

به جنس تشک دقت کنید.

بعد از مدل و ظاهر مبل تختخواب‌شویی که می‌خواهید بخرید، جنس تشک آن برای راحت خوابیدن اهمیت بالایی دارد. یادتان باشد همیشه تشک ضخیم‌تر نشانه کیفیت بهتر محصول نیست بلکه گاهی یک تشک نازک ممکن است کیفیت ساخت بهتری داشته باشد.

  • تشک فومی: تشک‌های فومی از محبوب‌ترین‌ها و پُرکاربردترین تشک‌ها برای مبل‌های تختخواب‌شو هستند. این تشک‌ها ضخامت و وزن کمتری داشته و دو نوع سرد و گرم دارند. با اینکه فوم سرد تراکم و وزن بالاتری دارد، از انسجام خیلی خوبی برخوردار است و بعد از باز شدن تشک از حالت جمع، سریع به حالت باز و آماده بر می‌گردد. در مقابل، فوم‌های گرم به دلیل نرمی بیشتری که دارند برای سالمندان مناسب‌ترند.
  • تشک‌های فنری: مبل‌های تختخواب‌شو با تشک فنری نسبت به مدل‌های قدیمی پیشرفت کرده‌اند طوری که ضخامت تشک بیشتر شده و از کیفیت و استحکام بالاتری برخوردار شده‌اند. این تشک‌ها یک هسته فنری استیل و یک پوشش ضخیم دارند. در مبل‌های تختخواب‌شو، این فنرها درون پاکت‌هایی تعبیه شده‌اند تا برخورد فنرها با یکدیگر صدا ایجاد نکند.
  • تشک بادی فنری: این تشک‌ها که نسل جدیدی از تشک‌های مبل‌های تختخواب‌شو هستند، از یک لایه فوم و فنر و یک لایه هوای قابل تخلیه روی آن تشکیل شده و نسبت به مدل‌های دیگر از مزایایی برخوردارند و به دلیل بادی که در داخل آن باقی می‌ماند، ضخامت بیشتری دارد که فرد خواب راحتی را با آن تجربه می‌کند. علاوه بر این، تماس غیرمستقیم بدن با فنرهای این تشک صدای کمی ایجاد می‌کند.

هر جنس چوبی‌ای را نخرید

برای خرید مبل‌های تختخواب‌شو به دنبال نوع چوبی آن نباشید اما اگر اصرار دارید این مبل‌ها حتماً چوبی باشند، بهتر است به دنبال جنس چوب خشک شده با کوره مانند چوب راش و بلوط باشید که استحکام خوبی برای این کاربرد جدید مبل دارند. از خرید مبل‌هایی با چارچوب‌های چوبی نرم مانند کاج و سرو خودداری کنید. علاوه بر این، بهتر است پایه‌های آن فلزی باشد اما اگر پایه‌های مبل چوبی است، اطمینان حاصل کنید پایه‌ها با چسب به بدنه چسبیده باشند. پایه‌هایی که به بدنه میخ شده‌اند، بعد از مدتی استفاده شل می‌شوند و تختخواب لق می‌زند و خواب ناآرامی خواهید داشت.

باز و بسته شدن لولاها راحت باشد.

سیستم باز و بسته شدن لولاها و تبدیل شدن آنها از مبل به تختخواب و بالعکس، باید خیلی نرم، روان و بدون سروصدا باشد. برای این کار بهتر است به دنبال واحدهای طراحی شده با نوار قفلی باشید تا از بسته شدن مناسب و بازشدن آسان آن خیالتان راحت باشد. بعد از باز یا بسته شدن سیستم، از قفل شدن آنها در هم اطمینان حاصل کنید تا قطعات نشکسته یا شل نشده باشند.

یکی دیگر از نکات ظریفی که ممکن است هنگام خرید به آن بی‌توجه باشید اما پس از استفاده شما را دچار مشکل کند، ناصاف بودن لبه‌های مبل است. صاف نبودن این لبه‌ها باعث می‌شود سیستم لولاها هنگام باز و بسته شدن به ملحفه‌ها و پتوها گیرکرده و آنها را پاره کند. حتی اگر لبه‌های کار هم کاملاً صاف بود، پیش از بسته شدن تخت و تبدیل شدن دوباره به مبل، ملحفه‌ها و پتوها را از روی آن بردارید تا هم راحت‌تر بسته شود و هم قسمت‌های مختلف از تنظیم خارج نشوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا