نحوه انتخاب اسباب بازی هایی با تکنولوژی آموزشی برای کودکان

هنگامی که کودکان از تکنولوژی استفاده می کنند، لازم نیست به بازی های ویدئویی یا تبلت بچسبند. اسباب بازی هایی با تکنولوژی آموزشی مختلف در بازار وجود دارند که می توانند ضمن سرگرم کردن کودکان، مهارت های فراوانی را به آنها بیاموزند.

نکته مهم این است که در زمان انتخاب اسباب بازی، سن کودکان و مهارت هایی را که دوست دارید بیاموزند را در نظر بگیرید. در این مقاله شما می توانید با نکات مهم انتخاب اسباب بازی های آموزشی آشنا شوید.

مشخص کردن اسباب بازی های مناسب

1) سن کودک را در نظر بگیرید.

همه اسباب بازی ها با تکنولوژی آموزشی برای تمام سنین مناسب نیستند. به این معنا که باید در هنگام انتخاب اسباب بازی، سن کودک را در نظر بگیرید. اغلب اسباب بازی ها سن پیشنهادی را روی جعبه ذکر کرده اند. به این ترتیب می توانید محصول مناسب را برای سن مناسب انتخاب کنید.

  • شاید کودکی بتواند از اسباب بازی های مناسب برای سنین بالاتر استفاده کند اما درباره قطعات آن نیز فکر کنید. بسیاری از اسباب بازی های مناسب سنین بالاتر قسمت های کوچکی دارند که برای بچه های کوچکتر خطرناک هستند. برای مثال برخی وسائل الکترونیکی یک اشاره گر برای کار کردن با صفحه دارند. این اشاره گرها برای بچه های کوچک مناسب نیستند چون ممکن است به آنها آسیب بزنند.

2) حواس تان به زبان مورد استفاده اسباب بازی باشد.

قطعات کوچک تنها مورد مهم در مورد انتخاب بازه سنی نیستند. اسباب بازی های مناسب برای سنین پایین تر از کلمات و مفاهیم ساده تر هم استفاده می کنند. توجه به این مورد باعث می شود کودک در هنگام بازی کلافه نشود یا محتویات آموزشی بالاتر از سنش نباشند.

3) تعیین فعالیت مورد نظر برای کودک تان.

اسباب بازی های آموزشی موجود بسیار متنوع هستند. فقط باید تصمیم بگیرید دوست دارید فرزندتان چه چیزی یاد بگیرد. مهارت های قابل یادگیری از اسباب بازی ها شامل ریاضیات پایه و مهارت هجی کردن تا یادگیری زبان و برنامه ریزی است.

  • می توانید چند اسباب بازی بخرید که روی مهارت های متفاوتی تمرکز می کنند. به این ترتیب فرزندتان توانایی یاد گرفتن مهارت های مختلفی را دارد.

4) علائق فرزندتان را در نظر بگیرید.

هنگامی که اسباب بازی ای انتخاب می کنید سلایق فرزندتان را در نظر بگیرید. اسباب بازی ای انتخاب کنید که به علائق فرزندتان نزدیک است و همزمان مهارتی را به آنها می آموزد. این کار آنها را به یادگیری بیشتر و حفظ اطلاعات تشویق می کند. برای مثال اگر کودک تان موسیقی دوست دارد، اسباب بازی زبان خارجی بخرید که موسیقی دارد تا توجه شان را جلب کنید. این اسباب بازی می تواند موزیک ویدئو داشته باشد یا کتابی باشد که با کمک محتویات دیجیتال یا سی دی های موسیقی زبان را آموزش می دهد.

5) نقدهایی درباره محصول بخوانید.

بهترین راه انتخاب محصول خواندن نقدهایی در ارتباط با آن است. می توانید این نقدها را در مجله ها یا وبلاگ های تکنولوژی یا کودک یاری، وب سایت های پخش آنلاین یا وب سایت تولید کنندگان بخوانید. به این ترتیب می توانید از بین اسباب بازی های مشابه موردی را انتخاب کنید. برای مثال ممکن است بین دو روبات اسباب بازی مردد باشید. نقدهای آنلاین ویژگی های روبات ها در کار با کودکان، ویژگی های مفید هر روبات و نحوه آموزش اطلاعات مختلف را بازگو می کنند.

6) از دیگران راهنمایی بخواهید.

راه دیگری برای انتخاب بهترین اسباب بازی با تکنولوژی آموزشی این است که از اطرافیان تان راهنمایی بگیرید. اگر فرزندتان مورد خاصی را در مدرسه یاد گرفته است، از معلمش درباره نوع اسباب بازی یا وب سایت کمک آموزشی راهنمایی بخواهید. همچنین می توانید از دوستان و بستگان تان درباره اسباب بازی های فرزندان شان بپرسید.

7) ضمانت محصول را کنترل کنید.

اسباب بازی هایی با تکنولوژی آموزشی برای کودکان ساخته شده اند اما ممکن است بشکنند. بسیاری از این اسباب بازی ها گران نیستند. با این حال، اسباب بازی های گرانتر ضمانت تعویض دارند. برای مثال برخی اسباب بازی ها یک یا دو سال ضمانت تعویض بدون شرط دارند. به این معنا که اگر کودک تان آن را پرتاب کند می توانید تعویضش کنید.

8) تصمیم بگیرید که آیا می خواهید اسباب بازی به گوشی هوشمندتان متصل شود یا خیر.

بسیاری از اسباب بازی های آموزشی به گوشی هوشمند متصل می شوند. حتی بازی ها و برنامه های آموزشی ای وجود دارند که می توانند تلفن همراه تان را به یک اسباب بازی آموزشی تبدیل کنند. در زمان خرید به وجود یا عدم وجود این گزینه فکر کنید. برای مثال، می توانید روبات هایی بخرید که توسط تلفن هوشمند کنترل می شوند یا اسباب بازی هایی که با اتصال به تلفن، موسیقی پخش می کنند. بسیاری از اسباب بازی ها ویژگی ای دارند که به کمک آنها می توانید بازی، فعالیت یا برنامه های دیگری برای تلفن تان دریافت کرده و تجربه گوشی هوشمند را ارتقاء دهید.

انتخاب یک اسباب بازی خاص

1) اسباب بازی هایی که مهارت ریاضی را می آموزند، بخرید.

بسیاری از اسباب بازی ها مهارت ریاضی را تقویت می کنند. اسباب بازی هایی وجود دارند که از کامپیوتر و تبلت برای آموزش مهارت های هندسی استفاده می کنند. برخی تبلت های مناسب کودکان، بازی ها و برنامه های فراوانی دارند که از مهارت ریاضی کودکان استفاده می کنند.

  • این اسباب بازی ها با ارائه معما، تصاویر، بازی ها، آهنگ ها و سایر فعالیت های تعاملی به یادگیری ریاضی کمک می کنند.
  • بسیاری از اسباب بازی های کامپیوتری، مکانیکی، موزیکال، پخت و پز و الکترونیکی مهارت های ریاضی را می آموزند.

2) درباره اسباب بازی های آموزش زبان فکر کنید.

اسباب بازی هایی با تکنولوژی آموزشی فراوانی وجود دارند که به یادگیری مهارت زبانی کودکان کمک می کنند. بعضی اسباب بازی ها خواندن را می آموزند یا برای کودک کتاب می خوانند. سایر اسباب بازی ها آموزش هجی به کودکان و مهارت نوشتن را می آموزند.

3) اسباب بازی هایی پیدا کنید که روی مهارت های علمی تمرکز می کنند.

بسته های آزمایش شیمی به اسباب بازی های علمی دیجیتال ارتقاء یافته اند. کودکان می توانند با استفاده از میکروسکوپ های متصل به کامپیوتر یا تبلت دنیای اطرافشان را بشناسند. همچنین می توانید بسته های اختراع برای کودکان بخرید که با استفاده از آنها ساختن اختراعات علمی مختلف را تجربه کنند. حتی بسته های پرورش دانه وجود دارند که با اتصال به گوشی هوشمند دانه ها را به انیمیشن های زنده تبدیل می کنند.

4) اسباب بازی های آموزش مهارت های الکترونیکی، مکانیکی و کامپیوتری را بررسی کنید.

برخی اسباب بازی ها به کودک تان کمک می کنند که مهارت های کامپیوتری ابتدایی و برنامه ریزی را در سنین کم یاد بگیرند. محصولاتی وجود دارند که با قطعاتی شبیه لگو وسائل الکترونیکی یا کامپیوتر ایجاد می کنند. سایر اسباب بازی ها به کودک اجازه ساختن روبات می دهند. این اسباب بازی ها می توانند مهارت های مکانیکی و کامپیوتری را آموزش دهند. آنها برای کودکانی که دوست دارند وسائل را روی هم بگذارند یا از هم جدا کنند یا کار کردن با لگو را دوست دارند، مناسب هستند.

اسباب بازی های با تکنولوژی آموزشی فقط خواندن، نوشتن، ریاضیات یا کامپیوتر و الکترونیک را به کودکان آموزش نمی دهند. محصولات فراوانی وجود دارند که به کودک اجازه شکوفا کردن بخش خلاق شان را می دهند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «نحوه انتخاب اسباب بازی هایی با تکنولوژی آموزشی برای کودکان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WikiHow ترجمه شده توسط زهرا صادقی به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا