رفتار جنسی گربه ها

رفتار جنسی گربه ها در گربه های نر و ماده متفاوت است. سن طبیعی برای شروع بلوغ جنسی در گربه های ماده 6 تا 9 ماهگی است اما برخی گربه ها در 4 یا 5 ماهگی هم به بلوغ جنسی می رسند که ممکن است صاحبان شان متعجب شوند. در بیشتر قسمت های ایالات متحده، فصل تولید مثل گربه ها عمدتاً از اواخر ژانویه یا فوریه تا سپتامبر است. در مناطق بسیار گرم جنوب غرب آمریکا (جنوب تگزاس، لوئیزیانا و فلوریدا)، فصل تولید مثل گربه ها ممکن است در تمام طول سال ادامه داشته باشد.

گربه ماده ای که عقیم نشده باشد و به او ملکه می گویند، در دوره باروری 5 تا 10 روز اشتیاق به تولید مثل دارد، بسته به سن خودش و ماه سال، بعد از یکی، دو هفته دیگر، اگر جفتگیری نکرده و فصل تمام نشده باشد، دوباره در دوره باروری قرار می گیرد. گربه ها می توانند چندین دوره باروری در فصل تولید مثل داشته باشند و بنابراین از نظر جفتگیری «چند دوره ای فصلی» در نظر گرفته می شوند.

رفتار جنسی گربه ها در گربه ماده در دوره باروری بی تردید اتفاق می افتد. گربه ماده عموماً بلند و مدام گربه های نر را به جفتگیری فرا می خواند. خود را به گربه های دیگر، آدم ها و اشیای بی جان می مالد و روی آنها می غلتد و ممکن است گاهی روی آنها ادرار کند تا به این ترتیب آنها را نشانه گذاری کرده باشد. معمولاً حالتی به خود می گیرد که در آن روی یک چهارم جلویی بدنش خم می شود، پشتش را بالا می برد و دمش را کنار نگه می دارد. بویژه اگر بالای دمش را بخارانید، احتمال دارد که این حالت را به خود بگیرد. برعکس سگ های ماده، گربه ها به صورت طبیعی در دوره باروری خونریزی ندارند.

دعواهای آخر شب

رفتار جنسی در گربه های نر متفاوت است. آنها چنین نمایش آمادگی جنسی متمایزی نشان نمی دهند اما رفتارشان ممکن است تا همین اندازه گیج کننده باشد. گربه های نر شهرت افسانه ای برای دعواهای آخر شب و جیغ کشیدن دارند و اینکه با ادرارشان، که بویی قوی دارد، قلمرو خود را مشخص می کنند. این ادرار بدبوتر از ادرار گربه نر عقیم شده است که به نظر می رسد به علت تحریک تستوسترون است که حاوی سولفور و آمینواسیدی به نام فلینین بوده و از طریق کلیه وارد ادرار می شود.

تغییر رفتار ناگهانی

در این دوران، ممکن است بچه گربه نری که قبل تر در خانه تحت سلطه دیگر گربه ها بوده شروع به خودنمایی در میان خانواده گربه ها بکند چرا که به بلوغ جنسی رسیده است؛ حتی ممکن است بکوشد بر اعضای انسانی خانه هم تسلط پیدا کند. صاحبانش، که معمولاً از علت رفتار او آگاه نیستند، ممکن است از تغییر ناگهانی رفتارش گیج بشوند.

مسئولیت پذیر باشید.

واقعیت تلخ این است که میلیون ها گربه بی خانه سالانه به حال خود رها هستند و می میرند و میلیون ها گربه دیگر هم در خیابان ها سرگردان هستند و می کوشند بقای خود را حفظ کنند. بنابراین مهم است که گربه شما مسئول تولد زایمان ناخواسته دیگری نباشد. می توانید با محدود کردنش به سادگی او را مجبور به خودداری کنید تا به گربه های غیر خانگی جنس مخالف دسترسی نداشته باشد. اما این تاکتیک جلوی رفتارهای جنسی گربه را از جمله ادرار کردن، فریاد کشیدن، زوزه کشیدن و سایر رفتارهایی را که منجر به سر و صدا کردن و بو راه انداختن می شود نمی گیرد.

یک جراحی ساده

راه حل بهتر عقیم کردن گربه از طریق عمل جراحی است. اینکار نه تنها دستورالعمل رایجی است که به نحوی مطلوب بر رفتار گربه شما تاثیر می گذارد، بلکه همچنین سلامت گربه شما را هم تضمین می کند. جراحی عقیم سازی گربه ماده شامل برداشتن کامل تخمدان ها و رحم می شود که احتمال ابتلای گربه ماده به عفونت شَدید رحم را هم از بین می برد. از آنجا که در طول عمل تخمدان ها کاملاً برداشته می شوند، از سرطان تخمدان هم جلوگیری می شود.

هرچه زودتر بهتر

به رغم این سنت که گربه ماده را وقتی به سن بلوغ رسید عقیم می کنند، در چند دهه اخیر، دامپزشک ها شروع به انجام عقیم سازی در 7 هفتگی کرده اند. با بیهوشی های مدرن و تکنیک های جراحی پیشرفته، عقیم سازی پیش از سن بلوغ پیش از اینکه گربه ماده حتی نخستین دوره باروری اش را داشته باشد با ایمنی تمام انجام می شود.

عقیم سازی علیه سرطان

جراحی عقیم سازی گربه نر شامل برداشتن کامل هر دو بیضه است که احتمال سرطان بیضه را از بین می برد. با اینکه سرطان بیضه در گربه های نر بندرت گزارش شده است، برآورد شده که این نادر بودن به این دلیل است که گربه عقیم نشده بندرت آنقدر عمر می کند که دچار سرطان شود. زندگی گربه نر خیابانی صرف پرسه زدن و جنگ در خیابان ها می شود که معمولاً با عفونت های زخم گاز گرفتگی، تصادف با خودروها و تاثیرات مرگبار ویروس نقص ایمنی مخصوص گربه ها پایان می پذیرد. بیماری های مرگبار معمولاً هنگام جنگ میان گربه های نر میان آنها منتقل می شود.

یک کار خاص

معمولاً وقتی گربه ای را عقیم می کنید، انتظار ندارید که از او رفتار جنسی سر بزند اما برخی گربه های عقیم شده حوله، جوراب یا هر کالای نرم دیگری مانند پادری حمام را به صورت شئی برای فرو نشاندن اشتیاق شان استفاده می کنند و می بینید که به صورت ریتمیک خود را در برابر آن حرکت می دهند. رفتار خودارضایی در گربه ها رایج نیست اما گاهی اتفاق می افتد.

خجالت ندارد.

با اینکه گربه های ماده هم ممکن است چنین رفتاری از خود نشان بدهند، به نظر در نرها رایج تر می آید. بیشتر مردم از انجام این رفتار جلوگیری می کنند و آن را شرم آور می دانند اما دکتر نیکلاس دادمن، در 1997 کتابی به نام «گربه ای که برای کمک زاری می کرد» نوشت و در آن داستان هایی نقل کرد از اینکه معلوم شد بعضی از این رفتارها بعد از رهاندن او از تنهایی و آوردن گربه دیگر، گرفتن اسباب بازی و یا گردش بردن گربه رفع می شود. علت بسیاری از این رفتارهای اجباری، خستگی یا اضطراب است.

ممکن است آرزو می کردید که رفتار جنسی گربه ها اینقدر توجه برانگیر نبود، اما باید بپذیریم که آنها هم موجوداتی زنده هستند؛ با هورمون ها، غریزه تولید مثل و احساس هایی که خیلی شبیه همان هایی است که ما داریم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «رفتار جنسی گربه ها»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نوشین دیانتی در مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا