آیا سنبل الطیب ماده مخدر گربه ها است؟

معروف است که سنبل الطیب گیاهی از خانواده نعناع است که باعث رفتارهایی عجیب در گربه ها می شود. اما این گفته چقدر حقیقت دارد؟ سنبل الطیب گیاه بومی اروپا است. همه گربه ها دوستش ندارند اما در بعضی گربه ها تاثیر نشئگی دارد، اما با هر بار استفاده فقط 5 تا 10 دقیقه تاثیر دارد. فراهم کردن و نگهداری از این گیاه آسان است و به راحتی می توان برای مصرف همیشگی پرورش اش داد.

آیا همه گربه ها سنبل الطیب دوست دارند؟

گربه ها قبل از هفته هشتم به سنبل الطیب علاقه ای ندارند. خیلی از گربه ها هم تاثیری از سنبل الطیب نمی گیرند. اگر گربه تان علاقه مند است معمولاً خودش را به گیاه می مالد و برای 5 تا 10 دقیقه مجنون می شود. بعد برای مدتی تمایل شان را از دست می دهند. مدت زمانی که گیاه اثری ندارد حدود یک ساعت است و بعد دوباره می توانند استفاده کنند.

سنبل الطیب چه کار می کند؟

گفته می شود که سنبل الطیب تاثیرات نشئگی و توهم زایی دارد. بعضی هم آن را به ماری جوآنا تشبیه می کنند، بدون اثر پُر خوری بعد از مصرف. تئوری دیگری هم وجود دارد که حس نشئگی از استفاده سنبل الطیب مانند هورمون هایی است که زمان جفت گیری ترشح می شوند. گربه های نر و ماده به یک میزان تحت تاثیر قرار می گیرند و می توان حالتش را شبیه به تحریک جنسی گربه های ماده نزدیک دانست.

ما احتمالاً هیچ وقت نمی فهمیم که یک گربه چه احساسی از استفاده سنبل الطیب دارد و فقط می توانیم حدس بزنیم که لذتبخش است.

آیا سنبل الطیب بی خطر است؟

گمان می رود که سنبل الطیب بی خطر است. اگر گربه تان مقدار زیادی از آن را می خورد (گربه ها معمولاً ترجیح می دهند بویش را استشمام کنند تا از آن بخورند) احتمال اسهال و استفراغ وجود دارد اما این اثرات کوتاه مدت است. گربه ها معمولاً ساقه ها و برگ گیاه را می جوند تا مواد موجود در آن را آزاد کنند. استفاده از این گیاه می تواند تاثیر داروی مسکن هم داشته باشد.

آیا گربه ام اعتیاد دارد؟

بعضی از صاحبان گربه ها ترجیح می دهند که سنبل الطیب را مخفی کنند اما گربه شان هر کاری برای بو کشیدن می کند. گربه ها حتی می توانند بوی ذره ای از آن را بفهمند. پس اگر می خواهید از این گیاه در خانه نگهداری کنید، مطمئن باشید که در ظرفی باشد که هوا درش نفوذ نمی کند تا گربه تان جایش را از طریق بو کشف نکند. به نظر، گربه ها وقتی این گیاه را در دسترس ندارند واکنش عجیبی نشان نمی دهند و از نداشتن آن رنج نمی برند.

چگونه از آن استفاده کنم؟

اسباب بازی های زیادی هست که سنبل الطیب در خود دارند و به مرور زمان قدرت شان را از دست می دهند. مثل هر گیاه خشک دیگری بوی این گیاه هم به مرور زمان و در معرض هوا و نور کم می شود. مقدار مواد موجود را گربه ها استشمام می کنند و از طریق گیرنده های بینی رویشان تاثیر می گذارد.

بعضی از گربه ها هم ساقه و برگ های گیاه را برای آزاد کردن موادش می جوند. می توانید سنبل الطیب خشک شده را از پت شاپ ها بخرید و یا خود گیاه را تهیه کنید. گیاه می تواند روی زمین پخش شود یا از نوع خشکش برای داخل اسباب بازی استفاده شود.

آیا می توان پرورش داد؟

شما می توانید به راحتی در محیط باز یا بسته این گیاه را مثل نعناع پرورش دهید و بعد از چند وقت قسمتی از باغچه تان را بگیرد. فقط اگر گیاه را داخل خانه پرورش می دهید، حواس تان به گربه تان باشد چون دوست دارند خودشان را به گیاه بمالند و ممکن است بهم ریختگی به بار بیاورند. اگر برای مصرف دائمی قصد پرورش گیاه را دارید، می توانید روی یک سینی و حرارت کم گاز خشکش کنید؛ یا یک قسمتی از گیاه را آویزان کنید تا خشک شود. این گیاه به راحتی فریز می شود و می توانید در یک ظرف بسته از آن نگهداری کنید. ساقه و برگ قسمت های مورد علاقه گربه ها است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا سنبل الطیب ماده مخدر گربه ها است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا