چرخه قلبی چیست؟

هر دو محفظه قلب بطور همزمان خون را پمپ می کنند. هنگامی که بطن راست منقبض می شود و خون را به شش ها می فرستد، بطن چپ هم منقبض می شود و خون را با فشار از قلب خارج می کند و به قسمت های مختلف بدن می رساند. چرخه فعالیت قلب دو مرحله دارد: انقباض و انبساط.

انقباض قلب وقتی اتفاق می افتد که بطن ها منقبض می شوند. انبساط قلب وقتی است که بطن ها استراحت می کنند و دهلیزها منقبض می شوند.

چرخه کاملی از انقباض و انبساط قلب که چرخه قلبی نام دارد، یک ضربان را تولید می کند. طی هر چرخه قلبی، دریچه های قلب باز و بسته می شوند. بسته شدن دریچه ها بطور عامیانه صدای تاپ تاپ را تولید می کند که پزشکان می توانند بوسیله گوشی ضربان سنج این صدا را بشنوند.

هنگامی که بطن ها منقبض می شوند دریچه های میترال و سه لختی بسته شده و صدای اول را ایجاد می کنند. بلافاصله بعد از بسته شدن این دریچه ها در اثر فشار بطن ها دریچه های سرخرگ ریوی و آئورت باز می شوند. بعد از اینکه انقباض پایان یافت فشار بطن ها کاهش می یابد و دریچه سرخرگ آئورت و سرخرگ ریوی بسته می شوند که باعث تولید صدای دوم قلب می شود.

قلب شخص بالغ در هر دقیقه 60 تا 80 بار می زند. هر ضربه حدود دو و نیم اونس خون را از بطن ها خارج می کند. این بدان معنی است که قلب حدود دو و نیم گالن خون را در هر دقیقه پمپ می کند.

منابع

  1. کتاب به من بگو کجا؟ ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی. نشر سایه گستر. زمستان 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا