کربوکسی تراپی راهی برای خداحافظی با چروک ها

متوقف کردن روند پیری پوست و تغییرات طبیعی که به مرور زمان ردشان روی پوست نمایان می شود فقط با اقدامات زیبایی درمانی و مراقبتی مناسب امکان پذیر است اما تشخیص روش درست و اعتماد به دستگاه ها و روش هایی که هر روز شکل و اسم تازه ای به خود می گیرند کمی سخت است. هم از جهت هزینه ای که برای ارائه خدمات دریافت می کنند و هم عوارضی که ممکن است دغدغه ها را دو چندان کند اما از میان همه راهکارهایی که متخصصان پوست پیشنهاد می کنند، مدتی است که از روشی تازه به نام کربوکسی تراپی صحبت می شود.

درمانی برای از بین بردن چین و چروک های صورت و گردن و جنگیدن با سلولیت های بدن که البته این روش بیشترین محبوبیت را در درمان تیرگی زیر چشم دارد. در این مقاله شما می توانید با کربوکسی تراپی آشنا شوید.

کربوکسی تراپی با بیش از 80 سال قدمت

شاید بار اول باشد که درباره کربوکسی تراپی مطلبی می خوانید یا شاید زمان زیادی از آشنایی شما با این شیوه جوانسازی پوست نمی گذرد، اما جالب است که بدانید این تکنیک اصلاً روش نوظهور و جدید در دنیای پزشکی نیست.

در واقع استفاده از این روش در سال 1930 در فرانسه توسعه پیدا کرد. درست زمانی که محققان دریافتند زخم ها و آسیب های پوستی افرادی که در استخرهای آبی غنی از دی اکسید کربن حمام می کنند در مقایسه با دیگران سریع تر برطرف و درمان می شود.

بعدها یعنی در دهه 1950 متخصصان قلب و عروق هم برای درمان بیماران مبتلا به انسداد شریانی یا اختلالاتی مانند گردش خون ضعیف و تجمع چربی در شریان ها از کربوکسی تراپی کمک گرفتند تا سرانجام از سال 1995 عنوان کربوکسی تراپی در سراسر دنیا به عنوان روشی کارآمد در حوزه پزشکی زیبایی و جوانسازی پوست بر سر زبان ها افتاد.

تزریق گاز با پوست چه می کند؟

کربوکسی تراپی همانطور که از نامش پیدا است یک روش زیبایی درمانی است که با کمک گاز دی اکسید کربن به ترمیم و بازسازی پوست کمک می کند. متخصصان از این روش برای درمان سیاهی دور چشم، برطرف کردن افتادگی پوست، اسکار به جای مانده از جوش و آکنه، بالا بردن استحکام پوست، درمان سلولیت و برطرف کردن چین و چروک ظریف صورت استفاده می کنند.

در این شیوه متخصص گاز دی اکسید کربن را از طریق یک سوزن نازک به زیر پوست تزریق می کند. بعد از تزریق گاز در محل مورد نظر، آن ناحیه با کمبود اکسیژن مواجه می شود و دقیقاً به همین علت بدن گردش خون را در آن بخش افزایش می دهد و با افزایش گردش خون تولید مواد مفید بیشتر و روند کلاژن سازی و الاستین پوست با سرعت بیشتری به بازسازی پوست کمک می کند.

در واقع گاز دی اکسید کربن به عنوان گازی نامرئی و بی بو باعث تولید اکسیژن بیشتر در نواحی تحت درمان و در نهایت ترمیم سلولی می شود. جوانسازی پوست با این روش در نواحی پلک، صورت، گردن، بازوها، شکم، پایین تنه و پاها اعمال می شود.

درمان تیرگی دور چشم با کربوکسی تراپی

ابزار کار در روش کربوکسی تراپی شامل دستگاهی با مخزن گاز دی اکسید کربن است که بوسیله لوله های پلاستیکی به جریان تنظیم کننده متصل می شود. سرعت و میزان گاز خروجی از مخزن با توجه به محل و نوع درمان بوسیله پزشک تنظیم شده و از طریق سوزنی نازک گاز به زیر پوست تزریق می شود. در این روش که برای از بین بردن تیرگی و کبودی زیر چشم استفاده می شود، بعد از تزریق گاز، پلک ها برای حدود 15 دقیقه از حالت طبیعی خارج شده و متورم می شوند اما بعد از گذشتن این مدت گاز به سرعت جذب شده و ظاهر پلک ها به حالت طبیعی بر می گردد.

در واقع کربوکسی تراپی با بهبود شبکه مویرگی پلک پایین و افزایش لایه کلاژن، رنگ تیره زیر چشم را به صورتی تبدیل کند.

لیفت پوست با کربوکسی تراپی بدون بیهوشی

یکی از پُر طرفدارترین اثرات روش کربوکسی تراپی در واقع تغییرات محسوسی است که این گاز بعد از تزریق بر مناطقی از پوست می گذارد که درخشش و شادابی خود را از دست داده و پوست شل شده است. بازسازی پوست صورت، گردن و دست ها در بازه زمانی بین چهار تا هشت جلسه درمان هر سه تا چهار هفته یکبار انجام می گیرد.

در این نوع درمان هم کربوکسی تراپی تشکیل کلاژن در پوست را افزایش داده و ظاهر شاداب و جوانتری به آنها می دهد. گاز CO2 با افزایش جریان خون موضعی، باعث بهبود قابلیت ارتجاعی پوست، کاهش سلولیت، تحریک تولید کلاژن می شود و هرگونه آثار آفتاب سوختگی، پیری، اسکار و زخم های پوستی را به مرور از ظاهر پوست پاک می کند. از طرفی می توان گفت کربوکسی تراپی جایگزین خوبی برای عمل های سخت جراحی لیفت پوست بوده و از همه مهم تر بدون جراحی و بیهوشی انجام می گیرد.

کدام ریزش مو را درمان می کند؟

یکی از کاربردهای پُر طرفدار کربوکسی تراپی برای درمان ریزش مو و رویش مجدد آن است. در این نوع درمان سوزن متصل به دستگاه را در نقاط مختلف به پوست سر وصل کرده و گاز CO2 را وارد آن قسمت ها می کنند. در نهایت با انتشار این گاز زیر پوست، گردش خون و جذب مواد معدنی در آن ناحیه بهبود می یابد و موجب رویش مجدد مو می شود. البته این روش نه برای درمان طاسی بلکه برای افرادی که به تازگی موهایشان شروع به ریزش کرده یا خانم هایی قابل استفاده است که در بارداری یا پس از زایمان به این مشکل دچار شده اند تا نتیجه بهتری نسبت به استفاده از انواع داروها بگیرند. در کربوکسی تراپی معمولاً بعد از جلسه سوم و چهارم می توانید تغییرات را روی موهای سر خود ببینید.

طول درمان چقدر است؟

برای رسیدن به نتیجه مطلوب 10 جلسه کربوکسی تراپی با فاصله هر یک یا دو هفته یکبار نیاز است و در بعضی درمان ها برای تثبیت نتایج درمانی، سالی یک نوبت درمان تکرار می شود اما نکته مهم این است که تعداد جلسات با توجه به مشکل بیمار و نوع درمان متفاوت است.

چه عوارضی دارد؟

اگر نگران عوارض این روش با ورود گاز دی اکسید کربن به بدن تان هستید، باید بدانید که این گاز بی بو و بی رنگ و غیر سمی است. در واقع دی اکسید کربن بطور کاملاً طبیعی هر روز بوسیله سلول های بدن ما تولید می شود. همان گازی که محصول متابولیسم طبیعی بدن است و در نهایت وارد خون شده و از طریق ریه ها دفع می شود.

کربوکسی تراپی بطور معمول عارضه ای ندارد به جز درد و قرمزی خفیف در محل تزریق و البته تورم و کبودی که از عوارض گذرای این روش درمانی است و ظرف چند ساعت و در مواردی نادر پس از چند روز کاملاً برطرف می شوند. با این حال نمی توان ادعا کرد که تزریق این گاز صد درصد تاثیر مثبتی روی ظاهر پوست یا مو خواهد داشت. چون در بعضی موارد ممکن است کلاژن سازی صورت نگیرد و حتی بعد از انجام تزریق و از بین رفتن تورم، پوست شل شده و چروک های ریزی در آن ناحیه ایجاد شود.

نقاهت کوتاه مهم ترین ویژگی کربوکسی تراپی

از آنجا که درمان به روش کربوکسی تراپی سرپایی است و تنها بین 15 تا 30 دقیقه زمان می برد نیازی به استراحت یا مراقبت های پیچیده ندارید اما توصیه مهم این است که از رفتن به حمام، شنا، سونا و جکوزی به مدت 24 ساعت بعد از درمان اجتناب کنید و تا یک ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم یا دستگاه به منظور برنزه کردن پوست خودداری کنید.

انجام فعالیت های ورزشی سنگین را هم تا 24 ساعت کنار بگذارید. برای کوتاه کردن دوران نقاهت از کرم هایی که پزشک تجویز کرده به صورت مرتب استفاده کنید و معاینه بعد از کربوکسی تراپی را فراموش نکنید. نکته دیگری که بهتر است بدانید اینکه هزینه کربوکسی تراپی با توجه به ناحیه تحت درمان و جلسات مورد نیاز تعیین می شود.

معمولاً محدودیت هایی برای انجام کربوکسی تراپی در بعضی افراد وجود دارد که اعمال این روش زیبایی – درمانی به آنها توصیه نمی شود. افرادی که نارسایی کلیه دارند یا تحت دیالیز هستند. خانم های باردار، افرادی که به سرطان مبتلا هستند یا تحت درمان شیمی درمانی قرار دارند. افراد مبتلا به کم خونی شَدید، صرع، بیماری مغزی و در نهایت افرادی که به آب سیاه مبتلا هستند نباید از این شیوه استفاده کنند. اگر هیچکدام از این مشکلات جسمی را ندارید، می توانید تحت نظر پزشک متخصص و بعد از مشاوره و معاینه کربوکسی تراپی را تجربه کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کربوکسی تراپی راهی برای خداحافظی با چروک ها»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با دکتر علیرضا سعیدی – متخصص پوست – توسط شقایق جعفری از مجله تندرستی همشهری، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا