بهار را به زندگی مشترک تان بیاورید

در برخی از افراد معمولاً عشق و علاقه، پس از ازدواج به تدریج کم رنگ تر می شود. اغلب زوج ها وقتی دوران نامزدی خود را به خاطر می آورند به یاد عشق و علاقه زیادی می افتند که بین آنها وجود داشت و گرمای عشق در روابط بین آنها به وضوح حس و مشاهده می شد. اما پس از ازدواج با پیش آمدن مسائل مختلف در زندگی، عشق و علاقه به تدریج کم رنگ می شود. زن و شوهر بیشتر به شغل و فعالیت های اجتماعی توجه می کنند و گاهی از یکدیگر غافل می شوند. اما سرانجام روزی می رسد که به فکر ترمیم روابط خود می افتند و می خواهند دوباره گرمای عشق را در زندگی خود احساس کنند.

بر طبق نظر جان ترنت در کتاب «عشق یک تصمیم گیری است»، معنای واقعی عشق یعنی زنده نگاه داشتن آن بعد از روز ازدواج. به عبارت دیگر عشق ایجاد رابطه ای دوستانه، و ابراز آن به طرف مقابل است. خب؛ شما می توانید همیشه عاشق همسرتان باشید اما چه باید کرد که این عشق را زنده نگاه داشت؟

بسته به طرز فکر افراد، ممکن است 5 نوع رابطه بین زوجین وجود داشته باشد:

1) همسرانی هستند که زیاد با یکدیگر صمیمی نیستند و ارتباط کلامی بین آنها بسیار پایین است. گفتگو بین آنها بدین شکل است:

 • حالت چطور است؟
 • خوبم!
 • می توانی نمکدان را بدهی.

در این مرحله زوجین ترجیح می دهند در مورد زندگی و اهداف شان با هم صحبت نکرده و تنها در موارد ضروری با هم گفتگو کنند.

2) زوجین برای جلوگیری از هر گونه بحث و مشاجره ای تنها در موارد کلی با یکدیگر تبادل نظر می کنند. به عنوان مثال ممکن است این موارد بین آنها رد و بدل شود:

 • فکر نمی کنی امروز هوا خیلی گرم است؟
 • باور نمی کنی امروز رئیس چه کار کرد.

این قبیل زوجین از ابراز واقعیت ها طفره می روند تا مبادا مشاجره ای بین آنها رخ دهد.

3) زوجین در معرض مشاجره با یکدیگر هستند. زیرا عقاید، نظرات و انتظارات شان را ابراز می کنند و طرف مقابل نیز توجهی به آنها نشان نمی دهد.

 • تو هرگز به من توجه نمی کنی.
 • اگر می دانستم آنقدر لجبازی، هرگز با تو ازدواج نمی کردم.

در این حالت است که بحث و مشاجره بالا می گیرد. اگر آنها به خوبی ندانند چگونه با این مشکلات کنار بیایند، مطمئناً این وضعیت به تدریج حادتر شده و برایشان دردسر آفرین خواهد شد.

4) زوجین برای احساسات طرف مقابل خود ارزش قائل می شوند. هنگامی که نظر، عقیده و یا انتظارات خود را مطرح می کنند، همسرشان با کمال میل گوش می دهد و احساس مسئولیت می کند. ممکن است این موارد بین آنها رد و بدل شود:

 • عزیزم می فهمم تو از این موضوع می ترسی که دخترمان به تازگی گواهینامه گرفته و می خواهد شروع به رانندگی کند.
 • می دانم برای چه می گویی اینقدر تلویزیون نگاه نکن. می خواهی بیشتر با هم صحبت کنیم.
 • خیلی ناراحتم از اینکه پدر و مادرم مثل قبل به ما سر نمی زنند.

این زوج ها کاملاً به هم افتخار می کنند و تمام تلاش خود را می کنند که احساسات یکدیگر را درک کنند. اما اختلاف، مواقعی پیش می آید که احساسات، عقاید و نظرات طرف مقابل خود را نادیده گرفته و نسبت به آنها بی توجه باشیم.

5) نوع رابطه پنجم با روابط قبلی متفاوت است، زیرا زوجین در اینجا احساس امنیت خاطر کرده و نیازهای خود را به راحتی مطرح می کنند. داشتن آرامش و احساس امنیت در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد. زوجین در چنین حالتی سعی می کنند از خواسته های طرف مقابل خود با خبر شوند و هرچه زودتر به او کمک کنند تا جو آرامی در منزل حکمفرما شود. به عنوان مثال ممکن است این گفتگوها بین زوجین صورت گیرد:

 • منظورت این است که بیشتر نسبت به صحبت هایت توجه کنم؟ توجه و حساسیت از لحاظ تو چگونه است؟
 • صبر کن، متوجه نشدم. منظورت این است که ما باید ماهانه بیشتر پول پس انداز کنیم؟ در این مورد بیشتر توضیح بده.

در رابطه چهارم، زوجین بیشتر به احساسات طرف مقابل اهمیت می دهند ولی در اینجا بیشتر روی نیازها و خواسته های همسر توجه می شود. در این دو حالت است که افسردگی، بغض و کینه به حداقل رسیده و آرامش و امنیت در زندگی دو چندان می شود. پس پیش به سوی یک زندگی شاد و آرام!

در مسیر ساخت این زندگی شاد و آرام، بهتر است با این موارد هم آشنا شوید و به آنها توجه داشته باشید:

1) رابطه دوستانه و صمیمی بین خود را، گرما بخشید.
مانند دو دوست خوب و صمیمی از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید، در اوقات فراغت از علایق مشترک تان استفاده کنید، خاطرات خوب گذشته را با هم مرور کنید، در مورد مسائل روزانه تان از هم سوال کنید و خلاصه از لحظه لحظه زندگی تان کمال استفاده را ببرید.

2) نظر همسرتان را جویا شوید.
اغلب مشاهده می شود، زوج ها برای آغاز مجدد یک رابطه صمیمی و عشق از دست رفته، پیشنهاد یک شام غیر منتظره و یا سفری جذاب را به همسرشان می دهند، ولی متاسفانه با این عمل نتیجه دلخواه را نمی گیرند. زیرا کاری که باعث شادی و آرامش آنها است، شاید برای همسرشان این طور به نظر نرسد. از آنجایی که اغلب ما قادر نیستیم فکر طرف مقابل خود را بخوانیم، پس بهتر است که از همسرمان در مورد عقایدش سوال کنیم. از او بپرسیم، رابطه عاشقانه از دیدگاه تو چگونه است؟ دوست داری در روزهای خاص به سفر، رستوران و یا حتی به چه هتلی برویم؟ چه کارهایی انجام بدهیم؟

اگر همسرتان از کارهای هنری لذت می برد او را به نمایشگاه های هنری و… ببرید و یا اگر از بودن در فضای باز لذت می برد با او به ماهیگیری و یا پارک بروید. به هر حال سعی کنید به علایق مشترک تان هرچه زودتر پی ببرید و زندگی خود را بر اساس آن پایه ریزی کنید، تا هرچه بیشتر از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید.

3) از خود خلاقیت نشان دهید.
تصور نکنید حتماً باید کارهای مورد علاقه همسرتان را انجام دهید. شما می توانید از خودتان خلاقیت نشان دهید و او را به قول معروف سورپرایز کنید. حتماً نباید شام و یا سفر باشد. گذاشتن یادداشتی عاشقانه در کیف او، رفتن به سینما و یا درست کردن غذا و دسر مورد علاقه او همگی می توانند گرمای عشق را در زندگی شما دو چندان کنند.

4) همواره عشق بورزید.
عشق چیزی نیست که شما آن را تنها برای یک روز خاص برنامه ریزی کنید، مثلاً برای جمعه شب بلیط سینما بخرید و بخواهید عشق تان را به همسرتان نشان دهید ولی در عوض، بقیه هفته را به دست فراموشی بسپارید. برای زنده نگاه داشتن عشق باید تلاش کنید و از صمیم قلب خواهان تغییر در زندگی تان باشید. بنابراین همواره این نکته را به خاطر بسپارید، اگر در این مورد خلاقیت نشان ندهید کارتان دشوارتر شده و روابط تان سردتر می شود.

آقایان تونلی و خانم ها پنکه ای نگاه می کنند!!
اگر خانم هستید حتماً مکرر پیش آمده که آدرس یک ظرفی را در کابینت به همسرتان داده اید و او همانطور که در کابینت را باز نگه داشته و درون آن را نگاه می کند. به شما می گوید: «اینجا نیست!»

قطعاً شما هم خیلی عصبانی شده اید و مدام به او گفته اید که خوب نگاه کند، ظرف همانجاست؛ و باز همسرتان همانطور که در کابینت را باز نگه داشته به شما می گوید: «نیست، من که نمی بینمش!»

و لابد شما خودتان به کنار او رفته اید و ظرف را از همان کابینت بیرون آورده اید و با عصبانیت به همسرتان نشان داده اید و با خودتان فکر کرده اید که او نمی خواهد به شما کمک کند و اصلاً حواسش به شما نیست!!

نکته دقیقاً همین جاست! اینکه شما باید بدانید نگاه آقایان به محیط اطراف شان یک نوع نگاه تونلی است. آنها فقط به مستقیم نگاه می کنند و هر آنچه را در یک راستای مستقیم در خط دیدشان هست، می بینند. وقتی که شما به همسرتان آدرس ظرفی درون کابینت را می دهید، او در زاویه مستقیم دید چشمانش به دنبال ظرف می گردد و اگر ظرف در طبقه بالای کابینت یا سمت چپ یا راست باشد ممکن است در نگاه اول، آن را نبیند.

این یک خصوصیت طبیعی و ساختاری مردانه است که خداوند او را این چنین خلق کرده است. پس قبول کنید که نگاه شوهرتان به اطراف تونلی است و اگر می خواهید چیزی را برایتان از آشپزخانه بیاورد، او را بیشتر راهنمایی کنید. مثلاً بگویید سمت چپ کابینت کنار کاسه آبی رنگ؛ یا سمت راست کابینت پشت بشقاب ها.

شاید همین دید تونلی باشد که آقایان می توانند رانندگان خوبی برای مسیرهای جاده ای باشند و شاید همین علت باشد که وقتی شما یک سفره رنگین برای شوهرتان می چینید، او فقط دیس برنج را می بیند و به خاطر زحمتی که برای ژله و سالاد کشیده اید و در گوشه سفره است، تشکر نمی کند؛ حتی اگر از آنها هم بچشد!

باور کنید با دانستن همین نکته که آقایان زاویه دیدشان تونلی است، تا حد بسیار بالایی از حرص خوردن ها و مشاجره ها کاسته خواهد شد.

در مقابل، نگاه خانم ها به اطراف، پنکه ای است. پنکه را دیده اید؟ در همه جهت ها می چرخد و هوا را جابجا می کند. نگاه خانم ها به اطراف یک نوع نگاه پنکه ای است. آنها می توانند در حالی که نگاه شان در یک خط مستقیم است، زاویه های بالا و پایین و چپ و راست را هم بررسی کنند.

شاید بر اساس همین خصوصیت خانم ها باشد که می توانند همزمان چند کار را انجام دهند. شاید همین خصوصیت پنکه ای دیدن خانم ها است که باعث می شود تا شوهرشان از سر کار می آید سر تا پایش را برانداز کنند و در یک چشم بر هم زدن متوجه شوند لباس همسرشان چقدر کثیف شده است. اصلاً به خاطر همین نگاه کامل آنها به اطراف است که وظیفه پر اهمیت تربیت نسل بر عهده خانم ها سپرده شده تا بتوانند در همه جهات فرزندان را خوب تربیت کنند.

بی شک اگر شما به خانم تان آدرس بدهید که چیزی را از کیف یا جیب تان بیاورد، او دست خالی بر نخواهد گشت؛ حتی از شما چند بار نمی پرسد که در کدام جیبت گذاشته ای؟

خداوند زنان را این گونه خلق کرده که در یک نگاه تمام جوانب را می سنجند؛ و ندانستن این نکته، باعث می شود که آقایان به اشتباه گمان می کنند زن ها دچار یک حس کنجکاوی هستند که اینطور تمام زوایا را بررسی می کنند.

باید بدانیم که خانم ها، ارتباط میان نیمکره راست و چپ مغزشان خارق العاده است. خانم ها در آن واحد، در کسری از ثانیه با یک نگاه، به تمام زوایای اجسام نگاه می کنند و اطلاعات بدست می آورند. با یک نگاه به همسرشان وقتی که از سر کار برگشته متوجه می شوند او روز کاری خوبی داشته یا نه!

بر اساس همین نوع نگاه چرخشی شان است که نمی توانند سفره را در یک خط مستقیم بچینند و غذاها، خورشت ها، سالاد و ژله را دور تا دور می چینند.

شاید بر اثر همین نوع نگاه شان باشد که توقع دارند برای هر کدام از غذاها، خورشت، سالاد و ژله، شوهرشان جداگانه تشکر کند؛ چون یک زن تمام اینها را جدا می بیند؛ ولی نگاه مردانه همه اینها را غذا می بیند و با یک تشکر گمان می کند دل همسرش را بدست آورده است.

و در آخر، اگر اهل مقایسه شریک زندگی تان با دیگران هستید، بهتر است بدانید:
همه ی آنهایی را که با همسرتان مقایسه می کنید، هنوز با شما زندگی نکرده اند تا نقاط ضعف شان را هم ببینید. از دور همه در زندگی شان قهرمانند، اما قهرمان واقعی کسی است که با خوشی و ناخوشی، عاشقانه در کنارتان زندگی می کند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «بهار را به زندگی مشترک تان بیاورید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله دکتر پروانه صفایی مقدم از مجله خانواده سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا