آنچه درباره پرکنی در پرنده ها باید بدانید

یکی از بدترین و نگران کننده ترین اتفاق ها برای پرنده های خانگی، کندن پرهایشان است. به علاوه تشخیص علت کندن پرها و درمان آن یکی از سخت ترین موقعیت ها در دامپزشکی است. بیشتر افرادی که از پرنده ها نگهداری می کنند، به خاطر زیبایی ظاهری، رنگ پرها، توانایی تولید صدا و شخصیت شان است. وقتی پرنده ای پرهایش را می کند، زیبایی ظاهری اش از بین می رود و بیشتر صاحبان پرنده ها از این موضوع ناراحت هستند.

بسیاری از افراد نمی دانند انگیزه پرنده شان از این کار چیست تا بتوانند جلویش را بگیرند. در این مقاله شما می توانید با چرایی این مسئله، دلایل و راه درمان آن آشنا شوید.

کندن پَر برای پرنده هایی که در قفس هستند، غالباً از دو عامل نشات می گیرد: بیماری یا مسائل محیطی.

در بعضی پرندگان این کار شدت بیشتری دارد و حتی ممکن است دیده باشید طوطی تان پرهایش را می جود و به پوستش آسیب می رساند. طوطی ها ممکن است پرهای هم قفس شان را هم بکنند. معمولاً اکثر پرندگان پرهای گردن و سینه شان را می کنند چون آسان ترین جا برای دسترسی نوک است.

اگر راجع به کندن پرهای پرنده تان شک کردید بهترین راه حل سر زدن به دامپزشک متخصص پرندگان در اولین فرصت است. بهترین کار این است که زودتر متوجه دلیل این کار بشوید تا بتوانید از ادامه اش جلوگیری کنید زیرا ترک دادن این عادت در پرندگان بسیار سخت است. دامپزشک با آزمایش روی پرنده تان می تواند تشخیص دهد که آیا علت این کار جسمی است یا نه.

اگر دامپزشک مطمئن شد که پرنده تان مبتلا به بیماری منقار و پَر نیست و هیچگونه مشکلی در سلامتش ندارد به احتمال زیاد مشکل از محیط پیرامون پرنده تان است.

دلایل پرکنی

معمولاً پرندگان مضطرب از کندن پرهایشان برای آرام شدن استفاده می کنند و بعضی هم به خاطر بی حوصلگی ناشی از تنهایی یا کمبود ارتباط. این امکان هم هست که به دلایل پزشکی مثل رژیم غذایی، مسمومیت یا عفونت این کار را بکنند. احتمالاً دامپزشک تان از شما سوال هایی می پرسد تا ریشه مشکل را پیدا کند و در عین حال آزمایش های فیزیکی را هم انجام می دهد.

برای مطمئن شدن از اینکه آیا علت کندن پرها مشکلات محیطی است، این سوال ها را از خودتان بپرسید:

آیا پرنده تان رژیم غذایی درستی دارد؟

وجود مشکلات در تغذیه به پرندگان استرس وارد می کند و می تواند علت کندن پرها و آسیب رساندن به خودشان شود. اگر می بینید مصرف غذای پرنده تان کمتر از نرمال است و به آن تمایلی نشان نمی دهد، به رژیم غذایی هر روزه اش میوه و سبزی تازه اضافه کنید. متوجه باشید که اگر فقط به پرنده تان دانه می دهید، ممکن است موجب کمبود مواد لازم در بدنش شود.

آیا قفس پرنده تان تمیز و راحت است؟

پرنده ها ذاتاً موجوداتی تمیز هستند و نمی توانند در محیطی کثیف دوام بیاورند. یک قفس کثیف هم ذهن و هم بدن شان را بیمار می کند. گاهی اوقات تغییر مکان قفس می تواند در حس و حال پرنده تان تاثیر مثبت و بسزایی داشته باشد. بعضی از پرنده ها جاهای شلوغ و پُر سر و صدا را دوست دارند و بعضی هایشان ترجیح می دهند محیط اطراف شان آرام و ساکت باشد.

آیا پرنده تان به اندازه کافی توجه دریافت می کند و فعالیت ذهنی دارد؟

طوطی ها موجوداتی به شدت باهوش و اجتماعی هستند. اگر ارتباط نداشته باشند افسرده می شوند و در نتیجه ممکن است پرهایشان را بکنند. سعی کنید میزان توجه به پرنده تان را زیاد کنید. با او حرف بزنید و بازی کنید. در اختیار گذاشتن اسباب بازی به پرنده ها کمک زیادی می کند. حتماً در قفس شان انواع اسباب بازی ها را بگذارید تا سرگرم شوند و احساس تنهایی نکنند.

آیا پرنده تان به اندازه کافی می خوابد؟

پرنده ها به زمان خواب بیشتری نسبت به انسان نیاز دارند و برنامه خواب منظم را می پسندند. پرنده تان به اتاق آرام و تاریکی نیاز دارد تا راحت بخوابد.

آیا پرنده تان تنها است؟

یکی از اصلی ترین دلایل کندن پرها در پرندگان مسائل جنسی است. به دلیل اینکه تشخیص جنسیت پرنده ها نسبت به حیوانات دیگر سخت تر است معمولاً صاحبان شان این مسئله را نادیده می گیرند. اما پرنده ها هم مثل سایر موجودات هورمون های جنسی ترشح می کنند و یکی از علل تغییر رفتاری شان همین مورد است. در طبیعت این تغییر رفتار به پیدا کردن جفت می انجامد، اما در محیط بسته سرخوردگی جنسی ممکن است باعث کندن پرها شود. پیدا کردن یک جفت مناسب می تواند یکی از راه حل ها باشد اما همیشه مثبت نیست. در این مورد با دامپزشک تان مشورت کنید.

آیا به تازگی در خانه تان تغییری ایجاد شده است؟

پرندگان نسبت به تغییرات اطراف شان بسیار دقیق هستند و اگر چیزی تغییر کرده باشد، ممکن است باعث استرس پرنده تان شود. این تغییر می تواند شامل جابجایی خانه، اضافه یا کم شدن عضوی از خانه، یا حیوانات خانگی و حتی تغییر در برنامه روزانه خانه باشد. آنها موجوداتی باهوش و حساس هستند که وقتی روتین خانه تغییر می کند دچار استرس می شوند.

درمان

یکی از درمان های شایع کندن پرها، اسپری های تلخی است که به پرهای پرنده زده می شود تا از کندن آن جلوگیری کند که همیشه چاره ساز نیست. بهتر است روی موارد محیطی توجه بیشتری نشان دهید و اگر متوجه شُدید که هر جایی از محیط خانه تان به اندازه کافی مناسب روحیات پرنده تان نیست سریعاً تغییری ایجاد کنید تا احساس راحتی داشته باشد. اگر زود متوجه کندن پرها شوید بهتر است چون وقتی پرنده تان در این روند می افتد کنار گذاشتنش سخت می شود.

اگر پرنده تان مشکلی در سلامتی جسمش داشته باشد، دامپزشک داروهایی تجویز می کند که البته تاثیرگذاری آنها هم همراه با تغییر در محیط و رفتار شما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آنچه درباره پرکنی در پرنده ها باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید من یک بلبل دارم که دختر کوچلو شاهبالشو کنده فقط یک بالش پر داره ایا دوباره رشد میکنه و چقد طول میکشه

    1. منم همین مشکلو دارم دقیقا مال منم اینجوری شده و دو‌ناهه بالش در نیومده لطفا منم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا