بنزن چیست؟

تبلیغات

بنزن مایعی بی رنگ و خوشبو است که در تولید صنعتی گروهی از مواد از قبیل پلی استرین، لاستیک مصنوعی و نایلون مورد استفاده قرار می گیرد. از این مایع در شوینده ها و رنگ ها نیز استفاده می شود.

بنزن به گروهی از مواد شیمیایی به نام هیدروکربن ها تعلق دارد. هر مولکول آن دارای شش اتم هیدروژن و شش اتم کربن است که آرایشی حلقوی را به وجود آورده اند. این آرایش را حلقه بنزن می نامند که در بسیاری از ترکیبات شیمیایی دیگر از قبیل آسپرین و ماده منفجره تی ان تی نیز وجود دارد.

بنزن سمی است و می تواند باعث سرطان شود. بنزن را مایکل فارادی فیزیکدان انگلیسی در سال 1825 میلادی کشف کرد. در ابتدا آن را از طریق حرارت دادن قطران زغال سنگ و سپس تبدیل بخار آن به مایع، بدست می آوردند. امروزه بنزن را به مقدار زیاد از نفت خام استخراج می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بنزن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
خرید انواع شلوار مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا