با مایکل فارادی آشنا شویم

تبلیغات

مایکل فارادی (Michael Faraday) یکی از دانشمندان بزرگ جهان است. او در سال ۱۷۹۱ میلادی در انگلستان دیده به جهان گشود. پدر او نعلبندی فقیر بود. فارادی در نوجوانی به عنوان شاگرد صحاف در یک کتابفروشی مشغول به کار شد. نزدیکی با کتاب، ذهن وی را برانگیخت و او را به علم و دانش علاقمند کرد.

فارادی در سخنرانی هایی که توسط شیمیدانی بزرگ به نام سر همفری دیوی (Sir Humphry Davy) ایراد می شد، شرکت می کرد. او هر آنچه را که می شنید، با دقت می نوشت و تصاویر و نمودارهای دقیقی از آزمایش های دیوی تهیه می کرد. او این دست نوشته ها را به همراه یک نامه برای دیوی فرستاد و از او تقاضای کار کرد. نامه فارادی و علاقه شَدیدش به علم، دیوی را تحت تاثیر قرار دارد. به این ترتیب دیوی او را به عنوان دستیار آزمایشگاه استخدام کرد.

مدتی بعد، فارادی به عنوان دستیار آزمایشگاه در موسسه سلطنتی لندن استخدام شد. به این ترتیب شرایطی پدید آمد که فارادی را به مشهورترین دانشمند عصر خود تبدیل کرد. او علاقه بسیار زیادی به شیمی داشت. فارادی توانست برای اولین بار گاز کلر را به مایع تبدیل کند. در سال ۱۸۲۵ میلادی او بنزن را کشف کرد. فارادی موفق به کشف قوانین الکترولیز شد. او انواعی از شیشه را ساخت که در تجهیزات دریانوردی مورد استفاده قرار می گرفت. فارادی همچنین نظریه علمی میدان را ارائه داد. طبق نظریه میدان، فضا از هر سو، از انواع مختلف نیروها، از جمله مغناطیسی، الکتریکی، حرارتی، تشعشعی و گرانشی پُر شده است و امتداد و شدت این نیروها را خطوط نیرو مشخص می کنند. با این حال، آنچه که فارادی را به شهرت جهانی رساند، اکتشافات او در زمینه مغناطیس و الکتریسیته بود. او القای الکترومغناطیسی را کشف کرد.

در سال ۱۸۲۰ میلادی دانشمندی دانمارکی به نام هانس کریستیان اورستد (Hans Christian Ørsted) کشف کرد که الکتریسیته می تواند نیروی مغناطیسی ایجاد کند. فارادی به این می اندیشید که اگر الکتریسیته می تواند اثر مغناطیسی به وجود بیاورد، پس باید راهی برای تولید الکتریسیته از مغناطیس نیز وجود داشته باشد. او در سال ۱۸۳۱ میلادی این ایده را بوسیله حرکت دادن آهنربا در نزدیکی یک سیم پیچ به اثبات رساند. به این ترتیب فارادی موفق به کشف اساس کار دیناموها و ژنراتورهای امروزی شد. او با آزمایش هایی که در زمینه الکتریسیته و مغناطیس انجام داد، اصول اولیه موتورهای الکتریکی را کشف کرد.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

فارادی با وجود شهرت بسیار هرگز تواضع و فروتنی را کنار نگذاشت. او مردی مذهبی، با سخاوت و مهربان بود و علاقه بسیاری به کودکان داشت. فارادی در سال ۱۸۶۷ میلادی پس از یک بیماری طولانی درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با مایکل فارادی آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا