همسفر خوب بودن، سخت نیست

مسافرت های دسته جمعی می توانند بسیار هیجان انگیز و خاطره ساز باشند و همین طور می توانند ما را کلافه و خسته تر از همیشه کنند. مهم ترین عامل سرنوشت ساز یک مسافرت، یک یا چند همسفر آن می باشد.

همه ی ما خلق و خو، فرهنگ و علاقه های متفاوت داریم. حتی در بین اعضای یک خانواده هم، همه مثل یکدیگر فکر نمی کنند. حالا تصور کنید که گروهی با سلیقه ها و نظرهای مختلف با هم همسفر شوند. فکر می کنید چنین سفری، آرام و با آرامش خواهد بود یا پُر از تشنج و ناراحتی؟ خب، همه چیز به رفتارهای همسفران بستگی دارد.

همسفر خوب بودن، سخت نیست. شما می توانید با رعایت موارد ساده زیر، فرد خوش سفری باشید.

1) گاهی باید تنها باشیم.
همه ی ما دوست داریم لحظاتی را در تنهایی سر کنیم. اجازه بدهید همسفر شما دقایقی را برای خود تجربه کند. خودتان نیز از فرصت تنها بودن استفاده کنید. همین طور بدانید که یک همسفر خوب، در زمان خستگی و پیاده روی های زیاد از صحبت کردن های طولانی پرهیز می کند.

2) گاهی باید گوش داد.
همان قدر که ما از حرف زدن در مورد تجربه ها، جاهایی که دیده ایم و یا کارهایی که انجام داده ایم و… لذت می بریم، همسفران ما نیز از تعریف کردن خاطرات شان لذت می برند. یک همسفر خوب، به صحبت های دیگران با اشتیاق گوش می دهد و با آنها همراهی می کند.

3) گاهی باید سازگار بود.
برخی از افراد در سفر پُر از جنب و جوش و هیجان هستند، اما برخی دیگر یکجا آرام می نشینند یا حتی می خوابند! سفر زمانی به شما خوش می گذرد که با همسفران تان به یک تعادل برسید و اجازه ندهید تفاوت ها آزار دهنده شوند.

از طرفی برنامه ریزی های بسیار دقیق و حساسیت زیاد، مفهوم سفر را زیر سوال می برد. همسفر خوب، انعطاف به خرج می دهد. گاهی اوقات شاید برنامه ای باب میل تان نباشد، اما بودن شما در کنار همسفران تان حس خوبی برای آنها ایجاد کند.

4) گاهی باید نظر بدهید.
تا به حال شده که از فردی چیزی بپرسید و در جواب بگوید: «هر کاری دوست داری انجام بده» و شما را در تصمیم گیری تنها گذاشته باشد. این رفتار در شرایط مختلف، معانی متفاوتی خواهد داشت، اما یکی معنی آن بی تفاوتی را نشان می دهد. یک همسفر خوب، هرگاه درخواستی دارد و یا درخواستی می شنود، با شفافیت نظر خود را می گوید. بی تفاوت بودن مسئولیت ارائه دادن ایده های خوب را بر دوش همسفران شما می اندازد.

5) گاهی باید فعال باشید.
از توانایی هایتان در سفر استفاده کنید. شما در خواندن نقشه مهارت دارید؟ خب مسئولیت آن را قبول کنید. عکاس خوبی هستید؟ دوربین تان را فراموش نکنید. زودتر از دیگران از خواب بیدار می شوید؟ پس یک صبحانه خوشمزه درست کنید. و…

6) گاهی باید خرج کرد.
یکی از مواردی که در سفر باید شفاف و البته با احترام مورد بحث قرار بگیرد، خرج و مخارج است. معمولاً در سفر، فردی به عنوان مادر خرج شناخته می شود و مسئولیت خرج کلی سفر را به عهده می گیرد. اما بطورکلی همسفر شدن با افراد خسیس که با هر هزینه ای مخالف هستند و یا افراد ولخرج که هزینه های غیر ضروری می تراشند، بسیار عذاب آور است.

7) گاهی نباید قضاوت کنیم.
شاید سلیقه شما با دوستان تان شبیه به هم نباشد. اینکه همسفر شما به فست فود علاقه دارد نباید از طرف شما مورد قضاوت قرار بگیرد. اگر شما به پریدن از ارتفاع علاقه مندید نباید از سمت همسفرتان مورد نقد و قضاوت قرار بگیرید.

8) گاهی باید مثبت و شوخ طبع بود.
همسفر شدن با فردی که مدام نِق می زند و از زمین و زمان گله دارد، اصلاً خوشایند نیست. هر اتفاق غیر منتظره ای در سفر ممکن پیش آید، یک همسفر خوب آنها را به داستانی جالب و خوشحال کننده تبدیل می کند.

در نهایت یک همسفر خوب، وقت شناس است و همین طور بدون اجازه به وسایل دیگران دست نمی زند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «همسفر خوب بودن، سخت نیست»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا