پژوهش های جدید نشان می دهند که زنبورها جمع و تفریق می کنند

اگر ریاضی زبان جهان باشد، ممکن است زنبورها فقط کلمات اول خود را به زبان آورده باشند. پژوهش های جدید نشان می دهد که این حشرات پُر کار جهان قادر به جمع و تفریق کردن با استفاده از رنگ ها در محل علامت های منها و جمع هستند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، در پادشاهی حیوانات، توانایی شمارش یا حداقل تشخیص بین مقادیر مختلف غیر عادی نیست. در بین قورباغه ها، عنکبوت ها و حتی ماهی ها دیده شده است اما حل معادلات با استفاده از نمادها نادر است و تاکنون تنها توسط حیوانات خوشفکر مانند شامپانزه ها و طوطی های خاکستری آفریقایی بدست آمده است.

زنبور عسل (Apis mellifera) هم از این قاعده مستثنی نیست. بنابر پژوهش های پیشین که می گوید حشرات اجتماعی می توانند تا 4 بشمارند و مفهوم صفر را درک کنند، محققان می خواستند محدودیت هایی را که مغزهای کوچک آنها می تواند انجام دهد، آزمایش کنند.

دانشمندان 14 زنبور را آموزش دادند تا رنگ های آبی و زرد را به ترتیب به جمع و تفریق ارتباط دهند. آنها زنبورهای عسل را در ورودی یک مکان پُر پیچ و خم Y شکل قرار دادند که به آنها اشکال مختلفی به رنگ آبی یا زرد نشان داده شود. در صورتی که اشکال آبی بودند، زنبورها اگر به انتهای مکان پیچ خورده می رفتند که یک شکل آبی بیشتر بود (در انتهای دیگر آن یک شکل آبی کمتر بود) جایزه می گرفتند؛ در صورتی که اشکال زرد رنگ بودند، اگر به انتهای مکان پیچ خورده ای می رفتند یک شکل زرد کمتر بود جایزه می گرفتند.

این تست به این شیوه کار کرد: زنبورها وقتی رنگ زرد را می دیدند یک شکل را «تفریق می کردند»، یا وقتی شکل آبی را دیدند، «جمع کردند» که به نظر رسیده بود نمره عالی در تست گرفتند. محققان در Science Advances اعلام کردند زنبورها بسته به نوع معادله و مسیر پاسخ صحیح 63 درصد تا 72 درصد وقت ها پاسخ صحیح گرفتند که خیلی بهتر از حدس های تصادفی بود.

محققان می گویند اگرچه نتایج فقط از 14 زنبور بدست می آید اما این پیشرفت هیجان انگیز است. اگر یک مغزی که در حدود 20 هزار برابر از مغز انسان کوچکتر است بتواند با استفاده از علائم محاسبات انجام دهد، می تواند راه را برای روش های جدید در هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هموار کند. فقط از زنبورها نخواهید که به این زودی تکالیف تان را انجام دهند.

منابع

خبر علمی «پژوهش های جدید نشان می دهند که زنبورها جمع و تفریق می کنند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceMag و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا