آشنایی با باداب سورت

چشمه های باداب سورت در استان مازندران، بخش چهاردانگه در شهرستان ساری، دهستان پشت کوه و در یک کیلومتری روستای اروست قرار دارد. این چشمه ها روی دامنه تپه ای قرار دارند و شامل چند چشمه با آب هایی متفاوت در رنگ و مزه هستند.

باداب سورت در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار گرفته و اطراف آن پوشیده از درختچه های زرشک وحشی و در ارتفاعات بالاتر، پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است.

چشمه های باداب سورت در واقع چشمه های تراورتن سازی هستند که در زمانی نزدیک به دو میلیون سال پیش و همزمان با آخرین چین خوردگی های کوه های البرز، شروع به شکل گیری کرده اند و همچنان نیز فعال هستند. تراورتن رسوبات کربناته ای است که در دهانه چشمه های آب معدنی کربناتی شکل می گیرد. آب در مسیر خود تا رسیدن به سطح زمین، در صورت گذر از میان سنگ های کربناتی، آنها را کم کم در خود حل می کند. با رسیدن به سطح زمین و کاهش فشار و دما، آزاد شدن CO2 و نیز فرآیند تبخیر، کربنات ها از حالت محلول در آب خارج شده و در دهانه چشمه رسوب می کنند. با گذشت زمان بسیار طولانی، تراورتن ها در دهانه چشمه گسترش می یابند. در باداب سورت، به دلیل قرارگیری چشمه روی تپه ای با شیب ملایم، حوضچه های تراورتنی زیبایی به حالت پلکانی شکل گرفته اند.

تراورتن اگر دارای ناخالصی هایی همانند آهن باشد، به رنگ های متفاوت در می آید. پلکان های تراورتنی باداب سورت به دلیل وجود ترکیبات آهن در خود، به رنگ های قرمز، نارنجی، قهوه ای و کرم در آمده اند. همین باعث شده تا نسبت به نمونه های دیگر این گونه چشمه ها در سراسر دنیا برتری و جذابیت بیشتری از دیدگاه زیبایی شناسی داشته باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آشنایی با باداب سورت»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا