راهنمای سفر به آبشار آبگرم کلات خراسان

روستای زیبا و کوهستانی «آبگرم» در میانه راه مشهد – کلات قرار دارد. برای رسیدن به روستا تقریباً 75 کیلومتر که از مشهد دور شویم، سمت راست جاده به تابلوی «روستای آبگرم» می رسیم. باید جاده را ترک کنیم و وارد جاده ای با شیب تقریباً زیاد شوید. تنها با دو دقیقه رانندگی در این جاده، اگر از پنجره خودرو به جاده ای که ترک کرده اید نگاه کنید، خودروها را به اندازه قوطی کبریت خواهید دید! مسیر سربالایی را که طی کنیم، در آن بالا، منطقه ای غیر منتظره را خواهیم دید. دشتی سرسبز و مسطح!

در این مقاله شما می توانید با جاذبه گردشگری آبشار آبگرم کلات آشنا شوید.

همان ابتدای روستا، دو راه جلویمان سبز می شود. مسیر پایین به داخل روستا می رود و مسیر سمت راست و سربالایی به آبشار آبگرم می رسد. بعد از دوراهی، جاده خاکی و در جاهایی هم پُر از دست انداز می شود. اگر نگران جلوبندی و کمک فنرهای خودروی تان هستید، می توانید با پرداخت چند هزار تومان با نیسان های آبی رنگ روستاییان به نزدیکی های آبشار بروید.

نیسان سواری هم که برای خودش عالمی دارد. اگر هم خاطرتان از دیسک کمرتان جمع نیست، بهتر است تا پارکینگ ها که در نزدیکی «دره آبگرم» قرار دارند با خودروی شخصی تان بروید و از آنجا به بعد به راهپیمایی و گاه رودخانه پیمایی مبادرت کنید.

در نزدیکی دره، دو پارکینگ برای پارک خودروها تعبیه شده است. با توجه به باریکی راه، شما چاره ای جزء پارک در آن محل ها و پرداخت هزینه پارکینگ ندارید. چنانچه بسیار مجذوب طبیعت عالی و منحصر به فرد این روستا شده اید، می توانید خانه های روستاییان را برای اقامت اجاره کنید. بهترین کسی که می تواند به شما کمک کند، متولی پارکینگ است که فهرستی از منازل روستاییان و قیمت کرایه آنها را دارد و شما حتی می توانید سر قیمت چانه بزنید و معامله کنید.

دره آبگرم

رودخانه آبگرم در بستر دره ای زیبا جریان دارد و در واقع مسیر رسیدن شما به آبشار از کنار رودخانه می گذرد. بماند که گاهی هم باید دل به آب بزنید و برای ادامه مسیر وارد رودخانه شوید. ابتدای دره، مسیر سنگی و بسیار فراخ است. دیدن کوه های سر به فلک کشیده، مطمئناً شما را به وجد می آورد.

هر چند مسیر پیاده روی، کمی سخت است، اما زیبایی های دره، نمی گذارد که احساس خستگی کنید. از ابتدای تنگه تا آبشار حدود یک ساعت پیاده روی و حتی جاهایی رودخانه نوردی دلچسب در انتظارتان است. با توجه به اینکه دمای آب در تمام فصول سال بین 30 تا 35 درجه سانتیگراد است، رودخانه نوردی بسیار لذت بخش و خوشایندی پیش رو دارید.

قرار گرفتن زیر آبشار آبگرم هم برای خودش صفایی دارد. اما اگر از خیس شدن خوش تان نمی آید، می توانید با ادامه مسیر از سمت چپ رودخانه و یک صخره نوردی بسیار آسان به سرچشمه اصلی برسید که چشمه ای در وسط دشت و نزدیکی های کوه آشکی است. با دست بردن در آب متوجه دمای به مراتب بیشتر آن در مقایسه با بستر رودخانه می شوید. تمام مسیر رودخانه و آبشار و حتی سرچشمه اصلی برای اطراق کردن جان می دهد.

هوای پاک، طبیعت آرام، صدای پرندگان وحشی کوهستان، درختچه های پُر تیغ اما خالی از زالزالک، صدای آبشار، بخار مطبوع آب و آفتاب دلچسب بهاری همه و همه در تنگه گرماب در دل کوهستان های سنگی منتظر شما هستند.

چی بخوریم؟

در روستا و در مسیر رودخانه رستوران وجود ندارد. پس بهترین کار پخت غذای ساده در منزل یا به سیخ کشیدن جوجه در فضای جنگلی اطراف آبشار است که صد البته دومی لذت بخش تر و خوشمزه تر خواهد بود. تنها نکته ای که دارد، حمل وسائل پخت و پز در مسیر پُر پستی و بلندی دره است.

هوای نه سرد و نه گرم بهاری، بهترین فرصت برای گشت و  گذار و قرار گرفتن در چشمه های آبگرم است. در اردیبهشت هوا نه آنقدر سرد است که خیس شدن در فضای باز، غیر قابل تحمل باشد و نه آنقدر گرم است که قرار گرفتن در آبگرم، آزار دهنده باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «راهنمای سفر به آبشار آبگرم کلات خراسان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله سمیه محمدنیا حنایی در روزنامه خراسان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا