آیا شما میان گرا هستید؟

مطمئناً بارها از شما سوال شده که درون گرا هستید یا برون گرا؟ برای بعضی افراد انتخاب بین یکی از این دو واژه بسیار راحت است؛ اما برای برخی از افراد واقعاً سخت است که خود را صرفاً درون گرا یا برون گرا معرفی کنند. لازم به توضیح است که این روزها فقط انتهای این دو طیف را تعریف نمی کنیم؛ به این صورت که فرد فقط درون گرا یا فقط برون گرا است؛ چون صفات شخصیتی به صورت یک طیف هستند و خیلی از ما صرفاً درون گرا یا برون گرا نیستیم؛ بلکه جایی بین این دو قرار داریم.

شخصیت معمولاً یکسری خصوصیات، ترجیحات و گرایش های نسبتاً پایدار در طی زمان است. ممکن است بسیاری از ویژگی ها و گرایش ها در شما و در طی زمان تغییر کند، اما چیزی که به عنوان کل شخصیت از آن یاد می کنیم، معمولاً ثابت است.

در طیف شخصیت و در حد وسط درون گرایی و برون گرایی، یک صفت جالب شخصیتی به نام میان گرایی (Ambivert) وجود دارد. آدام گرانت شروع به مطالعه درباره این پدیده کرد و به حقایق شگفت انگیزی دست یافت. او فهمید که حدود دو سوم از افراد در گروه صرفاً درون گرا یا برون گرا قرار نمی گیرند، بلکه چیزی مابین این دو هستند و میان گرا نام دارند؛ چون هم گرایش های درون گرایانه دارند و هم برون گرایانه و اینکه کدام گرایش را بروز دهند، به موقعیتی که در آن قرار می گیرند بسیار وابسته است. اگر به درون گرایی و برون گرایی به صورت یک طیف نگاه کنیم، میان گرایی جایی بین این دو قرار دارد.

در این مقاله شما می توانید تشخیص دهید که آیا میان گرا هستید یا خیر؟

میان گرایی انعطاف بیشتری دارد، چون این ویژگی های شخصیتی صرفاً معطوف به یک سر طیف نمی شود و بسته به موقعیت، این افراد در تعامل با افراد راحت تر هستند و بهتر می توانند با جمع هماهنگ شوند. این مسئله به این افراد کمک می کند تا راحت تر بتوانند با طیف وسیع تری از افراد معاشرت کنند. همچنین تحقیقات گرانت این عقیده را رد کرد که بهترین فروشنده ها حتماً برون گرا هستند! تحقیقات نشان داد افراد میان گرا به خاطر انعطافی که دارند و می توانند با قشر وسیع تری ارتباط بگیرند، در هر ساعت نسبت به میانگین سایر فروشنده ها، 51 درصد بیشتر فروش داشتند؛ چون میان گراها بین حرف زدن و شنیدن انعطاف دارند و همانقدر که می توانند خود را ابراز کرده و محصول را معرفی کنند، همانقدر هم می توانند صبور باشند و تمایل دارند عقاید مشتری را بشنوند و شنونده خوبی باشند؛ ضمناً آنها خیلی هیجانی یا با اعتماد به نفس بیش از حد عمل نمی کنند.

مغز میان گراها چگونه کار می کند؟

اینکه شما چقدر اجتماعی هستید، در مغز بواسطه میزان هورمون دوپامین (هورمون حس خوب مغز) تعیین می شود. هر یک از ما میزان متفاوتی از محرک ترشح دوپامین را در نئوکورتکس مغز (ناحیه ای از مغز که مسئول فعالیت های عالی مغز مثل زبان و افکار خودآگاه است) داریم. آنهایی که بطور طبیعی تحریک دوپامین بالایی دارند، گرایش به درون گرایی دارند. این افراد مایل هستند از محرک های اجتماعی که در آن احساس اضطراب و فشار می کنند، دور باشند. افرادی که سطح تحریک دوپامین در آنها پایین است، گرایش به برون گرایی دارند و اگر محرک های محیطی کم باشد، احساس خستگی می کنند؛ بنابراین برای ایجاد احساس بهتر در خود، دنبال محرک های اجتماعی می گردند. در مورد بسیاری از افراد، تحریک دوپامینی در حد طبیعی است و به حد دو سر طیف نمی رسد و بین این دو در نوسان است؛ یعنی افراد این گروه، برخی مواقع به دنبال محرک های محیطی می گردند و برخی مواقع هم از آنها اجتناب می کنند.

آیا شما میان گرا هستید؟

اینکه مشخص کنید در کجای مقیاس درون گرایی یا برون گرایی قرار دارید، به شما کمک زیادی می کند، چون می توانید شناخت بهتری نسبت به گرایش ها و توانایی هایتان بدست آورید و روی نقاط قوت تان کار کنید. اگر هم شک دارید که میان گرا هستید یا نه، بررسی کنید که آیا عبارات زیر در مورد شما صدق می کند؟ اگر با اغلب آنها ارتباط برقرار می کنید، شما میان گرا هستید.

 1. من می توانم تکالیف و کارهایم را، هم در جمع و هم به تنهایی، انجام بدهم و تاکیدی روی یکی از این دو موقعیت ندارم.
 2. موقعیت های اجتماعی به من احساس بدی نمی دهد، اما از اینکه دائماً دور و اطرافم شلوغ باشد هم خسته می شوم.
 3. اینکه مرکز توجه باشم، برایم جالب است، اما دوست ندارم این توجه همیشگی باشد.
 4. بعضی از افراد فکر می کنند من خیلی ساکت هستم؛ در حالی که بعضی دیگر معتقدند که من خیلی اجتماعی ام.
 5. همیشه نباید در حال جنب و جوش باشم، اما بیکاری و یک جا نشینی زیاد هم خسته ام می کند.
 6. همانقدر که می توانم در افکار غرق شوم، همانقدر هم می توانم درگیر یک مکالمه باشم.
 7. حرف های عامیانه من را ناراحت نمی کند، اما برایم خسته کننده است.
 8. موقع اعتماد کردن به دیگران گاهی خیلی محتاطم و دیر اعتماد می کنم، اما گاهی هم اعتمادم به راحتی جلب می شود.
 9. اگر ساعات زیادی تنها باشم، خسته می شوم؛ در عین حال هم اگر ساعات زیادی اطرافم شلوغ باشد، عصبی می شود.

فوت و فن میان گرا بودن این است که بدانید چه موقع خود را به یکی از دو سر طیف هدایت کنید؛ وقتی این اتفاق به صورت طبیعی رخ نمی دهد، چون افراد میان گرا که خودآگاهی کمی دارند، با این مسئله مشکل دارند. به عنوان مثال، در یک رویداد بازاریابی، فرد میان گرا بیشتر بُعد برون گرای خود را بروز می دهد؛ علیرغم اینکه روز سختی داشته و افراد زیادی هم او را احاطه کرده اند.

در کل شما با کسب شناخت بیشتر نسبت به خود می توانید روی مهارت های خود دقیق تر کار کنید، هوش اجتماعی تان را بهبود بخشید و گرایش ها و عملکردهایتان را جهت دهی کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا شما میان گرا هستید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله فردوس نوربابایی در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫4 دیدگاه

 1. کاملا درست بود من قبلا درونگرا بودم و بعد ی مقدار از درونگرایی در اومدم و الان بین درونگرایی و برونگرایی هستم

 2. سلام روزی سرشار از انرژی داشته باشید.
  خب به تازگی متوجه شدم میان گرام چون همه ی تینها رو دارم و باورتون میشه ، مردم به من می گفتند ادم عجیبی هستم و حتی دور رو صدام می کردم ولی برعکس همش شخصیت های زیادی داشتم و متوجه شدم میانگرام مطلب خوبی بود و اطلاعاتی راجع به اینکه چی هستید داد. ولی کامل نبود.

  1. من خودم قبلاً فکر میکردم که یک برونگرام اما با انجام تست های مختلف روانشناسی فهمیدم میانگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا