6 نکته برای رسیدن به موفقیت شغلی

هر کسی آرزوی داشتن یک شغل بسیار موفق را دارد تا از آن لذت ببرد و سبک زندگی مورد علاقه او را برایش فراهم کند. خبر خوب این است که داشتن یک شغل موفق چیزی است که عمدتاً تحت کنترل خود شما است.

اگر می خواهید از موفقیت شغلی خود لذت ببرید، شما می توانید در این مقاله با 6 نکته مهم آن آشنا شوید.

1) شغل خود را عاقلانه انتخاب کنید.

اولین و مهم ترین گام برای رسیدن به موفقیت شغلی انتخاب شغل شما است. اگرچه انتخاب شغلی که برای شما موفقیت به بار خواهد آورد به تعریف شما از موفقیت بستگی دارد. آیا شغلی را می خواهید که به شما اجازه سفر دهد یا شغلی را می خواهید که به شما اجازه دهد در یک جریان عادی خوشایند باقی بمانید؟ آیا شغلی را می خواهید که بتوانید پول فراوانی از آن بدست آورید یا پول دغدغه ثانویه شما است؟

زمانی که اولویت هایتان را تعریف می کنید می توانید شغل تان را بر اساس آنها قالب بندی کنید. البته مهم ترین اولویت این است که شما شغلی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید. نه تنها یک شغل لذتبخش کل زندگی شما را لذتبخش تر می کند بلکه باعث می شود شما بیشتر موفق شوید، زیرا مردم همیشه در کارهایی که بیشتر لذت می برند عملکرد بهتری دارند.

2) مالکیت کارهایی را که انجام می دهید، داشته باشید.

اگر می خواهید در شغل تان موفق باشید باید مالکیت پیروزی ها و شکست هایتان را داشته باشید. پیروزی هایتان را جشن بگیرید، آنها را تحلیل کنید و یاد بگیرید چگونه می توانید آنها را دو برابر کنید و در آینده به آنها بیفزایید. شما باید مالکیت شکست هایتان را نیز داشته باشید، مسئولیت آنها را بپذیرید بدون آنکه اجازه دهید آنها شما را به پایین بکشند، و هرچه می توانید از اشتباهات تان درس بگیرید. بسیاری اوقات شکست معلم بسیار موثرتری از موفقیت است. اگر نگوییم همه افراد موفق اما اکثر آنها اگر اشتباهات شان را نمی پذیرفتند یا از آنها درس نمی گرفتند به جایی که الان هستند نمی رسیدند.

3) گرفتار نباشید.

گرفتار بودن یا حس گرفتار شدن در شغل تقریباً همیشه یک حالت ذهنی، و مخمصه ای است که خود شخص آن را می سازد. مهم نیست در شغل تان چه جایگاهی دارید، شما همیشه قدرت تغییر دارید. بسیاری اوقات این تغییرات می توانند ترسناک یا مشکل باشند اما این بدین معنی نیست که آنها سودمند نیستند. در تمام نقاط زندگی حرفه ای تان شما باید یک ذهنیت مستمر یادگیری و بهبود داشته باشید. هرگز از پیشرفت خودتان و کارتان دست بر ندارید و هرگز به اشتباه تصور نکنید در جایی هستید که گرفتار شده اید.

4) یک نگرش مثبت داشته باشید.

وقتی شما یک نگرش مثبت دارید نتایج مثبتی بدست خواهید آورد. از سوی دیگر بدبینی دشمن موفقیت است. بدبینی قادر است چالش های برطرف شدنی را به چالش هایی برطرف نشدنی تبدیل کند، در حالی که خوش بینی باعث می شود شما بتوانید بر هر چالشی فائق بیایید. تلاش کنید زمانی که افکار منفی به سراغ تان می آیند یا یک نگرش بدبینانه نسبت به شغل تان پیدا می کنید خودتان را کنترل کنید و در عوض این بدبینی ها را با یک نگاه مثبت و خوش بینانه جایگزین کنید. به عبارت دیگر همیشه نیمه پُر لیوان را ببینید و نگاهی مثبت داشته باشید. اینگونه آینده شغلی شما روشن تر خواهد شد.

5) برای خودتان اهدافی را تعیین کنید.

یکی از سودمندترین چیزهایی که یک شخص می تواند برای شغلش انجام دهد تعیین هدف است. مجموعه ای از اهداف خوب می تواند به عنوان یک نقشه راه برای موفقیت عمل کند. علاوه بر حصول اطمینان از اینکه شما آنچه برای رسیدن به اهدافی که تعیین کرده اید را انجام داده اید، مهم ترین بخش تعیین اهداف، این است که مطمئن باشیم اهدافی که تعیین کرده اید سودمند هستند. یک هدف سودمند هدفی است که بدون غیر قابل تحقق بودن چالش برانگیز باشد و هدفی است که شما و شغل تان را در زمان رسیدن به آن بهبود خواهد داد. اگر بتوانید هم اهداف کوتاه مدت و هم اهداف بلندمدتی را تعیین کنید که به این معیارها برسند، این بطور قطع کمک می کند که شما به هدف نهایی برای شغل خود، هرچه که باشد، برسید.

6) از بازخوردها درس بگیرید.

وقتی بازخورد مثبت نباشد، اغلب هضم آن مشکل است. با این حال درخواست بازخورد و گوش دادن به آن یکی از سریع ترین روش ها برای تقویت مهارت ها و پیشرفت در شغل است. مهم نیست در شغل تان چه جایگاهی دارید، همیشه افرادی وجود دارند که نگاه منحصر به فردی برای ارائه دارند یا افرادی که شاید بیشتر از شما درباره یک موضوع خاص بدانند. گوش دادن به بازخورد آنها در ارتباط با کارتان می تواند مفید باشد و هرچه را یاد می گیرید بکار بگیرید. این به شما کمک می کند در شغل انتخابی خود رشد کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «6 نکته برای رسیدن به موفقیت شغلی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت برایان تریسی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا