اولین سوپاپ تمام دیجیتال جهان

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، شرکت انگلیسی Camcon Automotive از نخستین سیستم سوپاپ تمام دیجیتال (الکترونیکی) خودرو در جهان رونمایی کرد. این سیستم که مستقل از عملکرد میل لنگ، دریچه های ورود سوخت و خروج اگزوز را در سیلندر موتورهای احتراق داخلی کنترل می کند، می تواند کنترلی همه جانبه و آنی روی چرخه احتراق داشته باشد و علاوه بر افزایش توان خروجی و کاهش آلاینده ها، توانایی های عجیبی در اختیار موتور قرار دهد.

از همان آغاز ساخت اتومبیل، مهندسان و سازندگان خودرو می دانستند که زمان بندی سوپاپ ها باید متغیر باشد؛ زیرا عملکرد بهینه سوپاپ ها با عملکردهای مختلف خودرو فرق می کند و بسته به اولویت بندی قدرت، گشتاور، بهره وری و کاهش آلایندگی، باید تغییراتی در زمان بندی، میزان باز شدن و زمان باز ماندن سوپاپ ها اعمال کرد.

حال شرکت Camcon Automotive توانسته برای اولین بار، سیستمی کاملاً الکترونیکی و مستقل از عملکرد موتور را با نام IVA (مخفف Intelligent Valve Actuation) بسازد که همه سوپاپ ها را در هر لحظه کنترل می کند. این سیستم از سوپاپ های دزمودرومیک بهره می برد که عملکرد دقیق تری نسبت به سوپاپ های فنری معمول دارد و هر سوپاپ به موتور الکتریکی مجزایی مجهز شده است. با استفاده از حسگرهای موقعیت دورانی، کامپیوتر موتور هر لحظه از وضعیت موتور آگاه است و می تواند عملکرد سوپاپ ها را متناسب با درخواست راننده تغییر دهد.

منابع

خبر علمی «اولین سوپاپ تمام دیجیتال جهان» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به New Atlas و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

 1. با سلام
  پراید دارم.
  بمجرد برداشتن دزدگیر مرتب در حین حرکت خاموش میشود.
  میگویند ecu خراب است در حالی که اصلا ماشین مشکل نداشت
  و اگر ecu خراب باشد چون در نمایندگی دزدگیر نصب کردم ولی در شب در یک تعمیرگاه دزدگیر را باز کردم چون آژیر میزد.
  آیا گارانتی تعلق نمیگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا