آیا کتاب خواندن با صدای بلند، روی هوش جنین تاثیر دارد؟

مادران باردار همیشه در مورد مادر خوبی بودن با کوهی از اطلاعات مواجه می شوند؛ حتی در مورد تربیت بچه قبل از تولدش! یکی از بحث های مهم در مورد یادگیری کودک این است که آیا کتاب خواندن با صدای بلند برای جنینی که داخل رحم است، فایده دارد یا باعث با هوش تر شدن جنین می شود؟

در مورد تعلیم فرزندان، تحقیقات نشان داده است که یادگیری بچه ها ماه ها قبل از تولد و سال ها قبل از ورود او به مدرسه آغاز می شود. در کلاس هایی که برای والدین برگزار می شود، می شنوید که بعضی از مادران باردار می گویند برای جنین شان کتاب می خوانند و هر شب با او حرف می زنند. ممکن است خودتان هم این موارد را در کتابخانه یا سوپرمارکت یا حتی در خیابان دیده باشید که مادری باردار، دست روی شکمش می کشد و با فرزندش حرف هایی می زند که فکر می کنیم فقط بچه های بزرگتر می توانند بفهمند.

در این مقاله شما می توانید به صورت علمی با تاثیر حرف زدن و کتاب خواندن و… روی هوش جنین آشنا شوید.

هر وقت مادری با جنینش حرف می زند، از خودش می پرسد «آیا او چیزهایی می داند که من نمی دانم؟» تحقیقی در سال 2013 توسط کریستین مود، استاد روانشناسی دانشگاه پسیفیک لوثران نشان می دهد که بچه ها یادگیری زبان را از 10 هفته قبل از تولد شروع می کنند که خیلی زودتر از چیزی است که قبلاً تصور می شد. تحلیل هایی که روی عادات حرکتی 40 نوزاد دختر و پسر انجام شد، نشان داد که نوزادان در چند ساعت اولیه تولد خود می توانند بین زبان مادریشان و زبان دیگر تمایز قائل شوند؛ یعنی آن دسته از مادرانی که فکر می کرده ایم در مورد خواندن کتاب برای جنین شان و حرف زدن با او خیلی مشتاق و کمی هم خرافاتی بوده اند، چیزی آنها را ترغیب به این کار کرده است؛ اما چه چیزی؟

بر اساس این تحقیق، جنین در حدود هفته سی ام بارداری، گوش دادن را شروع می کند؛ یعنی به غیر از صدای ما، به صداهای دیگر هم گوش می دهد. وب سایتی به عنوان لحظات اولیه (Early Moments) طراحی شده است تا درس های اولیه را به کودکان بیاموزد. در این سایت به مادران باردار توصیه می شود اگر جنین به صداهای بیرون، مخصوصاً صداهای بلند واکنش نشان داد، نترسند، بلکه سعی کنند با آرامش با او صحبت کنند.

در مورد صدا، مادر جنین در مقایسه با پدر او از امتیاز ویژه ای برخوردار است؛ چون صدای مادر، هر وقت با کسی صحبت می کند، در بدن او طنین انداز شده و بچه با آن آشنا می شود. کارشناسان معتقدند امتیاز بیشتر در صحبت کردن با بچه در رحم، در روابطی است که می تواند این صحبت را ایجاد و تقویت کند. به گفته طرفداران این روش، نه تنها کودک در این روابط می تواند با افراد نزدیکش آشنا شود، بلکه مادر نیز می تواند دوران بارداری اش را با دیگران سهیم شود و پیوند خود را با افراد اطراف محکم کند. اعضای خانواده، مانند پدر و مادر و دیگران هم ممکن است بخواهند مستقیم با جنین حرف بزنند.

اما هدف از این حرف ها چیست؟

این حرف ها به این منظور نیست که شما شروع به خواندن داستان هایی برای فرزند متولد نشده تان کنید و انتظار داشته باشید در سه سالگی بتواند داستان های ادبی را برایتان تحلیل کند! فایده صحبت کردن و کتاب خواندن برای فرزندتان قبل از تولد، این است که او را با اعضای خانواده پیوند دهد و فرصتی برای او خلق کند تا زودتر از حالت معمول با الگوهای گفتار آشنا شود.

کارشناسان در مورد خطراتی که در تمرکز بر یادگیری فرزند متولد نشده و افزایش هوش او توسط مادران وجود دارد، هشدار می دهند. بهترین کاری که مادران می توانند برای فرزند خود انجام دهند، ایجاد محیطی بدون استرس است. از آنجایی که خواندن کتاب با صدای بلند یکی از روش های ایجاد آرامش توسط مادر یا هر کس دیگری است، می توان اوقات خوبی را این گونه گذراند؛ بنابراین می توانید با یک کتاب این مسئله را حل کنید؛ چه کتاب ادبی باشد و چه داستانی؛ چون خواندن شما را شاد می کند و همچنین شاد بودن فرزندتان را هم تضمین می کنند. چه روشی بهتر از این می تواند باعث موفقیت شما شود؟

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا کتاب خواندن با صدای بلند، روی هوش جنین تاثیر دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله استیسی فریمن ترجمه الهه عباسپور در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا