چگونه قلم و کاغذ شما را باهوش تر می کند؟

امروزه کمتر صنعتی وجود دارد که از کامپیوتر استفاده نکند و به میانبُرهای کیبورد آن اهمیت فراوانی ندهد و دبستان ها و دبیرستان ها اکنون دوره های تایپ را به عنوان امری ضروری در کنار فعالیت های فوق برنامه برگزار می کنند. اما با کاهش اهمیت دستخط در جوامع امروزی، ما چه چیزی را از دست می دهیم؟ علم می گوید: «قدرت مغز را.»

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، محققان آمریکایی با انجام مطالعاتی به تفاوت بین دانشجویانی که خودشان یادداشت بر می داشتند و آنهایی که تایپ می کردند، پی بردند.

شرکت کنندگان در این آزمایش با استفاده از دو روش باید از یک سخنرانی یادداشت بر می داشتند و نیم ساعت بعد در یک آزمون شرکت می کردند. نتایج نشان دادند هر دو گروه از آزمون اول سربلند بیرون آمدند؛ اگرچه کسانی که با قلم و کاغذ نوشته بودند، مطالب بیشتری را از مفهوم کلی سخنرانی درک و دریافت کرده بودند. آنها همچنین در هفته های بعدی مطالب قبلی را بهتر به خاطر می آورند و سخنرانی جدید را می فهمیدند و از ایده های جدید استقبال بیشتری می کردند.

یافته ها نشان می دهند که حتی استفاده از لپ تاپ نیز به عملکرد تحصیلی افراد لطمه می زند. یکی از علت ها این است که افراد وقتی با قلم و کاغذ یادداشت بر می دارند، مطلب را بهتر هضم می کنند؛ چون آنچه را که می شنوند، به زبان خودشان بر می گردانند و می نویسند.

افراد با لپ تاپ سریع تر می نوشتند؛ 30 کلمه در دقیقه در مقایسه با 23 کلمه برای کسانی که از قلم و کاغذ استفاده می کردند، اما تمایل به ثبت کلمه به کلمه مطالب موجب می شد واقعاً درگیر محتوای سخنرانی نشوند. اگرچه ثبت کلمه به کلمه یک مطلب می تواند در کوتاه مدت به یادآوری مطالب کمک کند، اما تمرکز فرد را نسبت به نکات اصلی درس می گیرد. آنچه تایپ کردن با لپ تاپ را جذاب می کند توانایی یادداشت برداشتن سریع است؛ در حالی که خود یادگیری دست کم گرفته می شود.

کامپیوترها به این زودی منقرض نمی شوند، اما معنایش این نیست که دفترچه های یادداشت باید منسوخ شوند. در واقع بهترین روش این است که از همان سنین ابتدایی بکار گرفته شوند. محققان دانشگاه ایندیانا با مقایسه اسکن های مغزی نشان دادند کودکانی که حروف را با دست خودشان می نوشتند، در مقایسه با کودکانی که تنها به حروف تایپ شده نگاه می کردند، فعالیت عصبی پیشرفته تر و مشابه بزرگسال داشتند.

منابع

خبر علمی «چگونه قلم و کاغذ شما را باهوش تر می کند؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Psychology Today و The American Genius و مجله موفقیت، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا