چرا واشینگتن پایتخت آمریکا شد؟

ایالات متحده آمریکا بعد از پیروزی انقلاب آمریکا به یک شهر مرکزی یا پایتخت احتیاج داشت. انتخاب محل پایتخت، نتیجه ی یک توافق و سازش بود زیرا بسیاری از شهرها و مناطق بودند که می خواستند افتخار «پایتخت شدن» را نصیب خود کنند.

سرانجام تصمیم گرفته شد شهر جدیدی ساخته شود و کنگره ی آمریکا در سال 1790 میلادی بنای آن را تصویب کرد و به موجب آن، اجازه ی انتخاب محل پایتخت را به مسئولان داد.

این محل می بایست جایی در نزدیکی رودخانه ی پوتوماک و حداکثر سی کیلومتر مربع مساحت داشته باشد و قرار شد زمینی را که در آن منطقه ی سی کیلومتر مربعی قرار داشت به احترام کریستوف کلمب، ناحیه ی کلمبیا بنامند.

ناحیه ی کلمبیا در زبان انگلیسی به صورت District of Columbia نوشته می شود که مخفف آن D.C است و به همین جهت معمولاً پایتخت آمریکا را «واشینگتن دی سی» می نویسند و می خوانند. شهری نیز که قرار بود در آن محل ساخته شود، به احترام اولین رئیس جمهور آمریکا «واشینگتن» نامیده شد.

در سال 1791 میلادی، جرج واشینگتن محل کنونی شهر واشینگتن را انتخاب کرد. این منطقه به نظر او بسیار عالی بود زیرا در اینجا عمق رودخانه ی پوتوماک به قدری بود که به کشتی های بزرگ امکان می داد به پایتخت نزدیک شوند.

دو ایالت مریلند و ویرجینیا این زمین را به دولت آمریکا دادند. ایالت مریلند 192 کیلومتر مربع و ایالت ویرجینیا 108 کیلومتر مربع به دولت اهدا کردند. بعدها یعنی در سال 1864 میلادی زمینی که ایالت ویرجینیا داده بود، به درخواست خود این ایالت، مجدداً به ویرجینیا پس داده شد.

جرج واشینگتن یک معمار کاردان و هوشیار فرانسوی را برای تهیه نقشه ی شهر انتخاب کرد. در این نقشه باید خیابان های عریض و درختکاری شده در دو طرف و ساختمان های زیبا و باشکوه دولتی و بناهای یادبود برای بزرگداشت خاطره ی نام آوران تاریخ آمریکا پیش بینی می شد.

در سال 1800 میلادی، خانه ی رئیس جمهور تقریباً ساخته و تکمیل شد. بنای کاپیتول یا کنگره ی آمریکا روی تپه ای ساخته شد و چون قرار بود جلسه های کنگره در آن تشکیل شود، نام «کاپیتول هیل» را بر آن گذاشتند.

در همان سال 1800 میلادی، جان کوئینسی آدامز (رئیس جمهور وقت آمریکا) به همراه دیگر اعضای دولت به شهر جدید یعنی واشینگتن دی سی نقل مکان کردند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چرا واشینگتن پایتخت آمریکا شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا