چرا واشینگتن پایتخت آمریکا شد؟

تبلیغات

ایالات متحده آمریکا بعد از پیروزی انقلاب آمریکا به یک شهر مرکزی یا پایتخت احتیاج داشت. انتخاب محل پایتخت، نتیجه ی یک توافق و سازش بود زیرا بسیاری از شهرها و مناطق بودند که می خواستند افتخار «پایتخت شدن» را نصیب خود کنند.

سرانجام تصمیم گرفته شد شهر جدیدی ساخته شود و کنگره ی آمریکا در سال ۱۷۹۰ میلادی بنای آن را تصویب کرد و به موجب آن، اجازه ی انتخاب محل پایتخت را به مسئولان داد.

این محل می بایست جایی در نزدیکی رودخانه ی پوتوماک و حداکثر سی کیلومتر مربع مساحت داشته باشد و قرار شد زمینی را که در آن منطقه ی سی کیلومتر مربعی قرار داشت به احترام کریستوف کلمب، ناحیه ی کلمبیا بنامند.

ناحیه ی کلمبیا در زبان انگلیسی به صورت District of Columbia نوشته می شود که مخفف آن D.C است و به همین جهت معمولاً پایتخت آمریکا را «واشینگتن دی سی» می نویسند و می خوانند. شهری نیز که قرار بود در آن محل ساخته شود، به احترام اولین رئیس جمهور آمریکا «واشینگتن» نامیده شد.

تبلیغات
دانلود قانونی فیلم سینمایی سرخپوست

در سال ۱۷۹۱ میلادی، جرج واشینگتن محل کنونی شهر واشینگتن را انتخاب کرد. این منطقه به نظر او بسیار عالی بود زیرا در اینجا عمق رودخانه ی پوتوماک به قدری بود که به کشتی های بزرگ امکان می داد به پایتخت نزدیک شوند.

دو ایالت مریلند و ویرجینیا این زمین را به دولت آمریکا دادند. ایالت مریلند ۱۹۲ کیلومتر مربع و ایالت ویرجینیا ۱۰۸ کیلومتر مربع به دولت اهدا کردند. بعدها یعنی در سال ۱۸۶۴ میلادی زمینی که ایالت ویرجینیا داده بود، به درخواست خود این ایالت، مجدداً به ویرجینیا پس داده شد.

جرج واشینگتن یک معمار کاردان و هوشیار فرانسوی را برای تهیه نقشه ی شهر انتخاب کرد. در این نقشه باید خیابان های عریض و درختکاری شده در دو طرف و ساختمان های زیبا و باشکوه دولتی و بناهای یادبود برای بزرگداشت خاطره ی نام آوران تاریخ آمریکا پیش بینی می شد.

در سال ۱۸۰۰ میلادی، خانه ی رئیس جمهور تقریباً ساخته و تکمیل شد. بنای کاپیتول یا کنگره ی آمریکا روی تپه ای ساخته شد و چون قرار بود جلسه های کنگره در آن تشکیل شود، نام «کاپیتول هیل» را بر آن گذاشتند.

در همان سال ۱۸۰۰ میلادی، جان کوئینسی آدامز (رئیس جمهور وقت آمریکا) به همراه دیگر اعضای دولت به شهر جدید یعنی واشینگتن دی سی نقل مکان کردند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله آموزشی «چرا واشینگتن پایتخت آمریکا شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا