چرا نیوتن را پدر علم فیزیک می نامند؟

تبلیغات

آیزاک نیوتن (Isaac Newton) یکی از بزرگترین دانشمندان و ریاضیدانان جهان است. او در نخستین روز کریسمس سال ۱۶۴۲ میلادی در وولستورپ واقع در لینکلن شایر متولد شد. در همین سال گالیله، دانشمند بزرگ و مشهور ایتالیایی درگذشت.

نیوتن در ۱۲ سالگی به مدرسه ای در گرانتام واقع در ۸ کیلومتری وولستورپ فرستاده شد. او از ۱۸ سالگی به کالج ترینیتی در دانشگاه کمبریج رفت. در آنجا او متوجه علاقه و استعداد شدید خود به ریاضیات شد. در سال ۱۶۶۹ میلادی نیوتن در حالی که فقط ۲۶ سال داشت، استاد ریاضیات دانشگاه کمبریج شد.

نیوتن در کودکی علاقه شدیدی به ساختن اسباب بازی های مکانیکی داشت. گفته می شود که در یکی از روزها، وقتی او سخت مشغول تفکر بود، متوجه افتادن سیبی از درخت شد. بلافاصله این سوال در ذهن او به وجود آمد که چرا سیب روی زمین می افتد و به سمت آسمان نمی رود؟ او مدت ها در مورد این سوال فکر کرد؛ تا اینکه سرانجام موفق به کشف قانون جاذبه عمومی شد. طبق این قانون، تمامی اجسام موجود در جهان یکدیگر را با نیرویی که با مجذور فاصله آنها نسبت عکس دارد، جذب می کنند. او ثابت کرد که زمین اجسام را به سوی مرکز خود جذب می کند. به همین جهت وقتی شئی را بالا می اندازیم، دوباره به طرف زمین باز می گردد.

این دانشمند بزرگ، بسیاری از معماهای جهان هستی را حل کرد. او نشان داد که نور سفید خورشید از ۷ رنگ مختلف تشکیل شده است. او این رنگ ها را به کمک یک منشور از یکدیگر جدا کرد. به علاوه نشان داد که ترکیب این هفت رنگ مجدداً باعث به وجود آمدن نور سفید می شود. نیوتن اولین تلسکوپ بازتابی را ساخت. او در سال ۱۷۰۴ میلادی نتیجه تحقیقات و بررسی های خود را در مورد نور و رنگ در کتابی به نام نورشناسی منتشر کرد.

تبلیغات

نیوتن موفق به کشف قوانین سه گانه حرکت شد. او قانون جاذبه عمومی و قوانین حرکت را در کتاب اصول تشریح کرد. این کتاب یکی از بزرگترین و با ارزش ترین کتاب های علمی است که تاکنون منتشر شده است. در واقع او با کشف این قوانین، علم فیزیک را پایه گذاری کرد. به همین دلیل او را پدر علم فیزیک می نامند.

نیوتن در سال ۱۶۸۹ میلادی نماینده مجلس شد. او در سال ۱۷۰۳ میلادی به ریاست انجمن سلطنتی منصوب شد و تا پایان عمر ریاست این انجمن را بر عهده داشت. نیوتن در بیستم مارس سال ۱۷۲۷ در سن ۸۳ سالگی چشم از جهان فرو بست.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا نیوتن را پدر علم فیزیک می نامند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا