چرا سالمندان در برابر تکنولوژی دیجیتال مقاومت نشان می‌دهند؟

ترس از اشتباه کردن و نگرانی‌های بیشتر درباره مسئولیت‌های اجتماعی از جمله دلایلی هستند که باعث می‌شوند افراد سالمند تکنولوژی دیجیتال را پس بزنند. علی‌رغم افزایش دسترسی سالمندان به اینترنت و اینکه بسیاری از افراد بازنشسته در محل کار خود با کامپیوتر سر و کار داشته‌اند، بین سالمندان و جوانان همچنان فاصله وجود دارد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، افراد سالمند به مراتب کمتر از جوانان از برنامه‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. محققان دانشگاه لنکستر پس از مصاحبه با سالمندان دریافتند که برخلاف باور عوام، علت این مقاومت نسبت به تکنولوژی دیجیتال، عدم دسترسی آنها نیست. به گفته محققان، ارزش‌های فردی، نگرانی بابت تاثیر تکنولوژی روی جامعه و ترس از اشتباه کردن در استفاده از نرم‌افزارها مانع کاربرد تکنولوژی توسط سالمندان می‌شوند.

برخی از سالمندان نیز ابزار دیجیتال را به دلیل سخت و وقت‌گیر بودن کنار می‌گذارند. بسیاری از سالمندان نیز به دانش خود در بکارگیری صحیح ابزار آنلاین اطمینان ندارند. حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی نیز فاکتور مهمی در رد تکنولوژی دیجیتال توسط سالمندان به‌شمار می‌آید. آنها نگران هستند که خریدهای آنلاین موجب از رونق افتادن کسب و کارهای بومی شود. همچنین مراکز خرید شهر محل زندگی‌شان که در آنجا به معاشرت با دوستان خود می‌پردازند، به خطر بیفتد.

انزوای اجتماعی ناشی از خرید آنلاین نیز دغدغه دیگری برای سالمندانی است که از خریدهای شخصی به عنوان راهی برای ملاقات رو در رو با دیگران استفاده می‌کنند.

منابع

  1. ScienceDaily
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا