چرا شکستن رکوردهای المپیک 1968 دشوار است؟

در سال 1968، بازی های المپیک در مکزیکوسیتی برگزار شد. ورزشکاران شرکت کننده در این مسابقات رکوردهایی بر جا گذاشتند که شکستن آنها دشوار شد. یک پرنده ی طول به نام Robert (Bob) Beamon از ایالات متحده 55.25 سانتیمتر بیش از تمام رکوردهای قبلی پرش کرد. این پرش بهترین پرشی بود که ورزشکاران در مدت چهل سال انجام داده بودند. Beamon ورزشکاری عالی بود اما موقعیت شهر مکزیکوسیتی و جریان باد نیز به او کمک کرد.

مکزیکوسیتی شهری بسیار مرتفع است و به همین دلیل نیروی جاذبه در آنجا کمی ضعیف تر از سطح دریا می باشد. به همین دلیل نیز پرش ارتفاع و یا طول در این شهر کمی آسان تر است. پرتاب نیزه و وزنه نیز چنین وضعی دارد. در رکوردشکنی های المپیک مکزیکوسیتی عوامل دیگری مانند استفاده از سطوح مصنوعی نرم و تشک های پرشی از جنس اسفنج لاستیکی که برای اولین بار استفاده می شدند نیز موثر بوده اند.

شما می توانید فیلم پرش Bob Beamon در المپیک 1968 را در ادامه از YouTube مشاهده نمایید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا شکستن رکوردهای المپیک 1968 دشوار است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا