چرا چرخش زمین را احساس نمی کنیم؟

تا صدها سال پیش بشر بر این عقیده بود که زمین فاقد حرکت است و خورشید، ماه و ستارگان به دور آن می چرخند. درک این مسئله که چرا چنین اعتقادی وجود داشته آسان است: «این همان چیزی بود که بشر می دید.» کسی نمی توانست احساس کند که زمین حرکت می کند. اگر زمین حرکت می کرد، پس چرا اشیاء، به عنوان مثال آب اقیانوس ها، در زمین به پرواز در نمی آمدند؟

البته امروزه می دانیم که زمین بطور دائم به دو طریق در حال حرکت است. زمین هم به دور خورشید و هم به دور محور خود می چرخد. علت اینکه حرکت زمین را احساس نمی کنیم این است که همواره با آن در حرکتیم و همچنین هوای اطراف ما هم حرکت می کند. جاذبه زمین هر چیزی را، به عنوان مثال، آب داخل اقیانوس ها را، در داخل خود نگه می دارد. اما برای ما، چرخش زمین به علت بسیاری از چیزهایی که می بینیم یا احساس می کنیم قابل درک است.

این چرخش زمین به دور محور خود، سبب به وجود آمدن شب و روز می شود. اگر زمین به دور محور خود نمی چرخید، یک طرف آنکه رو به خورشید بود، همیشه روشن و طرف دیگر که رو به خورشید نبود همواره در تاریکی قرار داشت. اما هر نقطه ای از زمین در هر 24 ساعت در جهت روشن قرار گرفته و بعد در جهت تاریک پیش می رود.

حرکت دیگر زمین که مهم است و آن را احساس نمی کنیم و زندگی ما را دگرگون می کند، حرکت به دور خورشید است که سبب تغییر فصل ها می شود و همانطور که می دانید، زندگی ما با تغییر هر فصل تا چه اندازه متغیر است. در واقع، حرکت زمین به دور خورشید 365 روز طول می کشد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا چرخش زمین را احساس نمی کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا