چرا تمام اجرام آسمانی کروی شکل هستند؟

همانطور که می دانید زمین، خورشید و ماه گرد می باشند. در واقع تمام سیاره ها، ستارگان و قمرها کروی شکل هستند.

طبق یک اصل علمی، تمام مواد موجود در جهان سعی دارند با صرف حداقل انرژی به حداکثر پایداری دست یابند. اجسام کروی در مقایسه با سایر اشکال هم حجم خود سطح کمتری را اشغال می کنند به همین جهت اجسام کروی دارای حداقل انرژی سطحی می باشند.

اجسام سعی دارند به شکل کُره در آیند تا با مصرف حداقل انرژی به حداکثر پایداری برسند. به همین دلیل است که زمین، خورشید، ماه و سایر اجرام آسمانی کروی شکل می باشند.

قطرات آب نیز کروی هستند؛ چرا که قطرات کروی شکل، با صرف کمترین مقدار انرژی به حداکثر پایداری دست می یابند. هر جا که قطره ای تشکیل می شود، آن قطره به سرعت به شکل کره در می آید. اتم ها و مولکول های مواد نیز کروی شکل هستند. حتی الکترون ها، نوترون ها و پروتون ها نیز به شکل کره می باشند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا تمام اجرام آسمانی کروی شکل هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا