چرا تمام اجرام آسمانی کروی شکل هستند؟

تبلیغات
خرید آسان شارژ، بسته اینترنت، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبض

همانطور که می دانید زمین، خورشید و ماه گرد می باشند. در واقع تمام سیاره ها، ستارگان و قمرها کروی شکل هستند.

طبق یک اصل علمی، تمام مواد موجود در جهان سعی دارند با صرف حداقل انرژی به حداکثر پایداری دست یابند. اجسام کروی در مقایسه با سایر اشکال هم حجم خود سطح کمتری را اشغال می کنند به همین جهت اجسام کروی دارای حداقل انرژی سطحی می باشند.

اجسام سعی دارند به شکل کُره در آیند تا با مصرف حداقل انرژی به حداکثر پایداری برسند. به همین دلیل است که زمین، خورشید، ماه و سایر اجرام آسمانی کروی شکل می باشند.

قطرات آب نیز کروی هستند؛ چرا که قطرات کروی شکل، با صرف کمترین مقدار انرژی به حداکثر پایداری دست می یابند. هر جا که قطره ای تشکیل می شود، آن قطره به سرعت به شکل کره در می آید. اتم ها و مولکول های مواد نیز کروی شکل هستند. حتی الکترون ها، نوترون ها و پروتون ها نیز به شکل کره می باشند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا تمام اجرام آسمانی کروی شکل هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط