خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / حیوانات / چرا چشم گربه در تاریکی می درخشد؟
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

چرا چشم گربه در تاریکی می درخشد؟

بعضی از افراد، گربه ها را دوست دارند و حتی از آنها نگهداری می کنند و وی را جانوری دست آموز، شگفت آور و شیرین می دانند.

گربه ها جزو خانواده ای از جانوران هستند که جانورشناسان آنها را «گربه سانان» یعنی جانوران شبیه به گربه نامگذاری کرده اند. اعضای دیگر خانواده ی گربه سانان، ببرها، شیرها، پلنگ ها، گربه های وحشی (که در جنگل زندگی می کنند) و گربه های اهلی یا خانگی هستند.

گربه ها صرف نظر از این موضوع که در کجا زندگی می کنند و چه شکل و چه اندازه هایی دارند، بطورکلی شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. تمام گربه ها بدنی مناسب برای شکار کردن و کشتن شکار خویش دارند و همگی آنها جانوران شکارچی بسیار ماهری هستند. یکی از اندام های گربه که مهارت شکارگری این جانور را تکمیل می کند، چشم های گربه است. چشم های گربه می تواند در تاریکی هم اشیای دور و بر خویش را ببیند.

روزها مردمک چشم گربه باریک می شود و به صورت یک خط یا روزنه ی بسیار کوچک در می آید ولی شب ها باز می شود و ضعیف ترین نورها را نیز به درون خود راه می دهد. در پشت چشم های گربه ماده ای وجود دارد که شبیه یک ورقه ی نقره ی صیقل کاری شده است و این ماده سراسر قسمت پشت چشم گربه را می پوشاند. این ماده تمام ذره های نوری را که به چشم گربه می تابند و وارد چشم این جانور می گردند، منعکس می کند. به همین جهت است که اگر شب نوری را به چشم های گربه بتابانید، مشاهده خواهید کرد که چشم های این جانور همچون فانوس روشن می شوند و می درخشند.

حالا؛ گربه چه مشخصات و خصوصیات دیگری دارد که او را تا این اندازه در شکار کردن جانوران ماهر ساخته است؟

گربه در قسمت جلوی دهانش چهار دندان نیش دارد که همگی دراز و نوک تیز هستند و سلاح های کشنده ای برای گرفتن و دریدن شکار محسوب می گردند. در نوک پاهای گربه نیز مجموعه ای از ناخن ها قرار دارد که در حقیقت چنگال وی به شمار می روند و مانند سوزن تیز هستند و شکل شان خمیده است. گربه زمانی که تصمیم بگیرد بدون ایجاد سر و صدا به دنبال شکارش برود، روی نرمه های پاهایش راه می رود و کوچکترین سر و صدایی بلند نمی شود.

گربه از جانوران شکارچی است که حس بینایی، شنوایی و بویایی فوق العاده حساس و نیرومندی دارند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا چشم گربه در تاریکی می درخشد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*