سبک ترین و سنگین ترین فلزات جهان

تبلیغات

لیتیم (Lithium) سبک ترین فلز موجود در جهان است. هر سانتیمتر مکعب از این فلز فقط ۰.۵۳۴ گرم وزن دارد. سنگین ترین فلز جهان نیز اسمیم (Osmium) است. وزن یک سانتیمتر مکعب از این فلز ۲۲.۵۹ گرم است. وزن یک متر مکعب از فلز اسمیم، ۲۲.۴۸ تن (تقریباً برابر با وزن ۵ فیل) است. ایریدیم (Iridium) دومین فلز سنگین است و یک سانتیمتر مکعب از آن ۲۲.۵۶ گرم وزن دارد. اسمیم و ایریدیم هر دو فلزاتی بسیار گرانبها هستند.

لیتیم فلزی نرم و براق است و در طبیعت به حالت آزاد یافت نمی شود. نقطه ذوب آن ۱۸۰.۵۰ درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن ۱۳۳۰ درجه سانتیگراد است. این فلز در سال ۱۸۱۷ میلادی توسط یک شیمیدان سوئدی کشف شد. سنگ های معدن این فلز عمدتاً در آفریقا و آمریکای جنوبی یافت می شوند.

لیتیم عنصری بسیار فعال است. واکنش این فلز با آب باعث ایجاد هیدروژن و هیدروکسید لیتیم می شود. از لیتیم برای تغلیظ روغن استفاده می کنند. کربنات لیتیم به عنوان یک داروی موثر برای درمان نوعی بیماری عصبی بکار می رود.

اسمیم فلزی سخت است و در طبیعت به حالت خالص و آزاد یافت نمی شود. این فلز را از سنگ معدن استخراج می کنند. نقطه ذوب آن ۳۰۳۳ درجه سانتیگراد است. آلیاژهای اسمیم در ساخت نوک قلم خودنویس، گرامافون، یاطاقان و… بکار می روند. این فلز در سال ۱۸۰۴ میلادی کشف شد. ایریدیم نیز فلزی بسیار سخت و براق است. موارد کاربرد آن بیش از اسمیم است. نقطه ذوب این فلز بسیار بالا است (۲۴۴۶ درجه سانتیگراد)؛ به همین دلیل از آن در ساخت بوته های آزمایشگاهی و دیگ های مخصوص ذوب فلزات استفاده می شود.

تبلیغات
انگلیسی را مانند آمریکایی ها صحبت کنید

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سبک ترین و سنگین ترین فلزات جهان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا