کدام جانوران شبیه به انسان هستند؟

گوریل، شامپانزه و اورانگوتان جانورانی هستند که شباهت بسیار زیادی به انسان دارند. آنها جزو میمون های بدون دُم هستند. این حیوانات در طبقه انسان نماها قرار دارند و در جنگل های انبوه آفریقا و آسیا زندگی می کنند. آنها از گل ها، برگ ها و میوه ها و یا از حشرات و تخم پرندگان تغذیه می کنند.

اسکلت این جانوران بسیار شبیه به اسکلت انسان است. تعداد دندان های آنها با تعداد دندان های ما برابر است و جمجمه ای شبیه به جمجمه ما دارند. خون شان شبیه خون انسان است و همانند انسان روی پیشانی شان چین و چروک دارند. در میان این جانوران، شامپانزه بیش از همه به انسان شبیه است. البته این جانوران تفاوت های بسیار مهمی با انسان دارند. مهم تر از همه اینکه مغز آنها به اندازه مغز انسان تکامل یافته نیست.

گوریل ها، میمون های بزرگی هستند. وزن آنها تقریباً 300 کیلوگرم و قدشان 150 سانتیمتر است. آنها در گروه های 20 تا 30 تایی زندگی می کنند. بچه گوریل ها تا وقتی که کاملاً رشد کنند، نزد والدین شان می مانند. گوریل ها جانوران آرامی می باشند؛ اما اگر مورد آزار و اذیت قرار گیرند، شروع به ضربه زدن به سینه خود و تولید صدایی شبیه به صدای طبل می کنند. پوست این جانوران، سیاه رنگ است.

شامپانزه از تمام میمون ها باهوش تر است. این جانور می تواند رفتار انسان را تقلید کند. بدن شامپانزه ها با موهای سیاه پوشیده شده است.

اورانگوتان ها، گوش های کوچک و لب های برآمده ای دارند. پیشانی آنها بلندتر از پیشانی گوریل ها و شامپانزه ها است. تمام این جانوران به گروهی تعلق دارند که انسان نیز جزو آن است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کدام جانوران شبیه به انسان هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا