اولین کودکستان در کجا تاسیس شد؟

کودکستان محیطی شبیه به دبستان است که کودکان خردسال در آن برای ورود به دبستان آماده می شوند، قدرت ابتکار و خلاقیت شان افزایش می یابد و با یک محیط اجتماعی آشنا می شوند.

پس از انقلاب صنعتی در بریتانیای کبیر اکثر اعضای خانواده به جز کودکان خردسال در کارخانه ها به کار گماشته می شدند. به این ترتیب نیاز به مکانی که مادران بتوانند کودکان شان را در طول ساعات کاریشان به آنجا بسپارند احساس شد. اولین کودکستان در سال 1816 میلادی توسط رابرت اون (Robert Owen) در اسکاتلند ساخته شد. او این مکان را برای نگهداری از کودکان مادرانی که در کارخانه اش کار می کردند ساخت.

در کودکستان هایی که پس از آن ساخته شدند، علاوه بر نگهداری کودکان، به تربیت و پرورش فکری و ذهنی آنان نیز پرداخته می شد. در سال 1836 میلادی مدرسه ای برای تربیت معلمان کودکستان تاسیس شد.

در سال 1837 میلادی فردریک فروبل (Friedrich Fröbel) مدرسه ای برای تربیت روانشناختی کودکان از طریق انجام بازی های مختلف در آلمان تاسیس کرد.

25 سال پس از مرگ فروبل چنین مدارسی در شهرهای بزرگ کشورهای اتریش، کانادا، آلمان، هلند، ژاپن، ایالات متحده، سوئیس و بریتانیای کبیر دائر شدند. پس از آن سایر کشورها نیز شروع به تاسیس چنین مدارسی نمودند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اولین کودکستان در کجا تاسیس شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا