مسابقات قایقرانی از چه زمانی برگزار می شوند؟

روی سنگ یادمان ابوالهول متعلق به دوره آمن هوتب دوم چنین ثبت شده است که او در یک مسابقه قایقرانی به طول 3 کیلومتر برنده شد.

طبق مدارک موجود حدود 2000 سال پیش از میلاد در بین النهرین نوعی مسابقات قایقرانی روی رودخانه فرات برگزار می شد. چند قرن پیش از آن در مصر باستان رقابت های قایقرانی روی رودخانه نیل انجام می گرفت. امروزه مسابقات قایقرانی جزو محبوب ترین مسابقات جهان هستند.

مسابقات قایقرانی به دو نوع مختلف می باشند. در مسابقات نوع اول رقبا شکست داده می شوند و مسابقه با شرکت دو یا تعدادی از بازیکنان در مرحله نهایی به پایان می رسد. مسابقات نوع دوم به صورت دسته جمعی برگزار می شوند. زمان در این مسابقات اهمیت بسیاری دارد؛ به عبارت دیگر قایقی که زودتر به خط پایان برسد، برنده است. مسابقات نوع اول در رودخانه، دریاچه، امتداد ساحل و یا مسیرهای مصنوعی پُر پیچ و خم برگزار می شوند. اما مسابقات نوع دوم در طول رودخانه و در مسافت های مختلف برگزار می شوند.

اولین مسابقه قایقرانی نوین در سال 1716 میلادی در انگلستان انجام گرفت. این مسابقه توسط هنرپیشه ای به نام توماس داگت ترتیب داده شد. اولین مسابقه قایقرانی در سطح دانشگاهی در سال 1829 میلادی میان دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج برگزار شد. در این مسابقه هر قایق، 8 پاروزن داشت. در قرن نوزدهم میلادی قایقرانی در اکثر کشورهای جهان به نوعی ورزش و از جنگ جهانی دوم به بعد به ورزشی حرفه ای تبدیل شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مسابقات قایقرانی از چه زمانی برگزار می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا